Dentální hygiena je nový obor ve stomatologii, nebo je to jenom jinak nazvané již známé odvětví?
Je to systém, který udržuje vaše zuby a dásně v plném zdraví. Tedy obor stomatologie, jenž se snaží nejen předcházet problémům s onemocnění zubů a dásní, ale i řešit následky. V západních zemích již dávno pochopili důležitost dentální hygieny, avšak i čeští lékaři již také začínají pacienty informovat o tomto oboru.
Tedy dentální hygienistka pracuje samostatně v ordinaci nebo součástí klasické stomatologie?
Dentální hygienistka je absolventka poměrně nového oboru v oblasti stomatologické péče, která má kromě dosaženého vzdělání i akreditaci Ministerstva Zdravotnictví, ale samozřejmě i jistou praxi. V ordinaci provádí celou řadu výkonů, na základě zdravotnické vyhlášky. A to vždy pod dozorem zubního lékaře. Tedy není úplně správné, jak bohužel vidíme v řadě zubních ordinací, že tuto profesi vykonává pouze zdravotní sestra bez patřičného vzdělaní. Dovolím si tvrdit, že tento model je protiprávní.
Jak často bychom měli dentální hygienistku navštěvovat?
Frekvence návštěv je individuální a měla by odpovídat stavu dutiny ústní. Je však také výsledkem spolupráce pacienta-lékaře-dentální hygienistky. Obecně se dá říci, že minimálně jdenkrát za šest měsíců. Ale pokud má pacient, hlavně z počátku problémy s nácvikem dentální hygieny, či jeho postižení v dutině ústní je vážnějšího charakteru, pak jsou návštěvy častější. Pokud jde o orthodontické pacienty s fixním aparátkem, doporučujeme návštěvu čtyřikrát ročně.
Jak dlouho trvá návštěva u dentální hygienistky?
Jako u předchozího bodu, je to vždy individuální. Zásada je taková, že až na výjímky se v jedné návštěvě ošetřují obě čelisti. Nejenže při rozdělení na více částí trápíme zbytečně pacienta více návštěvami, ale též si musíme uvědomit, že není žádná pevná bariéra mezi již ošetřenou částí chrupu a tou neošetřenou. Bakterie mohou plynule přecházet a snižuje se tak výrazně šance na úspěch a rychlé uzdravení v dutině ústní. První, tzv. iniciální návštěva, je vždy delší, cca 60-90 minut. Čas opakovaných návštěv, tzv. recallů záleží na úspěchu léčby a hlavně na aktivní spolupráci pacienta. Tato návštěva je dlouhá 30-60 minut.
Často se pacienti ptají, zda může dentální hygienistka zhotovat RTG snímky
Ano, může. Během studia se dentální hygienistka naučí, jak správně obsluhovat RTG přístroj, zpracovat, uložit a vyhodnotit zhotovené snímky. Nejen na tomto příkladu je vidět, že pouze "vycvičená" zubní asistentka nemůže v žádném případě roli dentální hygienistky zastoupit. Dentální hygienistka tedy připraví veškeré podklady pro lékaře k preventivní prohlídce, a ten vše již "jen" vyhodnotí a určí případnou léčbu. Jedná se zejména o zhotovení již zmíněných tzv. skusových (bitewing) snímků nebo celých RTG statusů. Pokud má pracoviště i jiné diagnostické pomůcky (Diagnodent, DiagnoCam apod), provede i tato vyšetření a uloží do karty pacienta.
Takže dentální hygienistka je tedy v podstatě prodlouženou rukou zubního lékaře, je to tak?
Ano přesně tak. Má své mantinely, ale stále je součástí týmu. Nikoliv, jak to tedy v některých ordinacích vídáme, samostatný pracovník, kterému zubní lékař nijak nenaslouchá. Ačkoliv je to právě ona, která je v častějším kontaktu s pacientem a je schopna včas některé problémy v dutině ústní řešit, či případně na ně včas upozornit lékaře.
Zuby jsou naší vizitkou a já jsem po rozhovoru s panem doktorem pochopila důležitost dentální hygieny. Po řadě mých zkušeností tuším, jaký je rozdíl mezi skutečným odborníkem a pouze proškolenou zdravotní sestrou. K tomuto tématu se ještě jistě vrátíme. Probereme si, jak má návštěva u dentálního hygienisty vypadat, nebo kolik léčba stojí.
Publikováno: 13.9.2016