Jak poznat zubní kaz
V první fázi zubní kaz postihuje jen zubní sklovinu. Projevuje se nejprve bílými odvápněnými zónami, později tmavým zbarvením skloviny, následně až „dírami“ v zubu. V případě, že kaz není ošetřen, může postupovat hlouběji a zasáhnout i další vrstvu zubu – zubovinu.
Zubní kaz není možné léčit, v případě jeho výskytu je nutné postižené místo odstranit. Je-li to možné, zubař odstraní ložisko kazu za pomoci vrtačky a chybějící část zubu vyplní vhodně zvoleným výplňovým materiálnem.
Vše o výplňových materiálech zubů
"Nejstarším a v minulosti nejčastěji používaným výplňovým materiálem je amalgám, který má sice řadu pozitivních vlastností, jako je pevnost a dlouhá životnost, ale bohužel má i řadu negativních vlastností, navíc jeho tmavá barva nepůsobí esteticky, proto ho Schill Dental Clinic nepoužívá," vysvětluje MUDr. Alexander Schill. |
Výrazně estetičtějším i funkčním řešením jsou fotokompozita. Pro jejich aplikaci není nutné odstranit tak velkou část zdravého zubu jako při využití amalgámu. Jsou nanášena v tenkých vrstvách, které se zpevní nejčastěji za působení UV lampy.
Zejména při hlubokých kazech se osvědčilo použití skloionomerních cementů, jejichž hlavní výhodou je dobrá přilnavost k zubu a výborný preventivní účinek, protože zároveň vylučují fluór, který působí preventivně proti vzniku zubního kazu. Skloionomerní cementy se používají hlavně u mléčných zubů. Případně je lze využít pro dlouhodobé provizorní řešení.
Moderní technologie výplní zubů
Jednou z nejmodernějších metod v oblasti zubních výplní je použití keramických inlayí či onlayí v barvě zubu. Jedná se v podstatě o plombu vytvořenou počítačem řízenou technologií během několika minut, která přesně pasuje na daný zub, na který je následně nalepena.
"Tato medota se používá především v situacích, kdy došlo k prasknutí či odlomení části zubu nebo v případě velkých kazivých dutin," dodává MUDr Alexander Schill.
https://www.schill.cz
Aktualizováno: 11.12.2018