O zubních implantátech s MUDr. Radkem Pokorným

Autor:

I když je stomatologická péče lékařů na vysoké úrovni, mnoho lidí o svoje zuby nepečuje. Výsledek pak na sebe nenechá dlouho čekat a zuby se kazí nebo dokonce vypadnou. Je vhodné zbavit se vlastních zkažených zubů a nahradit je zubním implantátem, nebo je implantát poslední volba? Na názor jsme se zeptali stomatologa MUDr. Radka Pokorného ze stomatologické kliniky d´vision.

zubni implantaty

Ot: Setkáváte se v ambulanci často s pacienty, kteří mají zkažené nebo částečně zlomené zuby a chtějí zub vytrhnout? Jsou tyto pacienti vhodní pro zavedení zubního implantátu?

MUDr. Radek Pokorný: Naše stomatologické centrum d vision se na zubní implantologii specializuje, proto k nám často přicházejí lidé, kterým už z nějakého důvodu zuby chybí nebo stav jejich chrupu je velice špatný, zuby chtějí vytrhnout a nahradit implantáty. V případě, že požadují extrakci zubů, tak je nutné nejprve provést pečlivé klinické a rentgenologické vyšetření a na jeho základě je možné doporučit extrakci s následnou implantací nebo klasické stomatologické ošetření. S pacienty vždy celou situaci probereme a navrhneme možné alternativy ošetření.

Ot: Pro koho je vhodný zubní implantát?

MUDr. Radek Pokorný: Zubní implantáty jsou vhodné v podstatě pro každého. Implantovat nelze pouze u lidí s těžkým celkovým onemocněním, u lidí v léčebném procesu onkologických onemocnění v oblasti hlavy a krku atd. Před každou implantací je důležité znát celkovou anamnézu ošetřovaného a provést pečlivé předimplantační vyšetření a rozhodnout o možnostech léčby.

Ot: Je před zavedením zubního implantátu potřebná nějaká příprava?

MUDr. Radek Pokorný: Před implantací je důležité, aby pacient neměl v ústech kazem destruované zuby, aby prováděl správně zubní hygienu, v případě, že je na zubech plak a zubní kámen, mohou se během implantologického ošetření objevit zánětlivé komplikace. Když se nám stav chrupu před plánovaným zavedením implantátu nelíbí, tak nejprve doporučíme léčbu, která odstraní dané problémy. Vždy se snažíme, aby úspěšnost implantologického ošetření nic nenarušilo.

Radek Pokorný pacient 1a   Radek Pokorný pacient 1b
radek pokorný rtg   Radek Pokorný pacient 1c


Ot: Mnoho pacientů má z ošetření strach. Je zavedení implantátu do čelisti bolestivé?

MUDr. Radek Pokorný: V současné době jsou k dispozici velice kvalitní anestetika, každou oblast dutiny ústní lze velmi dobře znecitlivět a provést implantaci bezbolestně. Pacientům s velkým strachem nabízíme anxilolytika, léky potlačující strach a navozující psychické uvolnění. U ošetření většího rozsahu využíváme analgosedaci, při výkonu je přítomný anesteziolog, ten uvede pacienta do polospánku a pacient během ošetření pospává.

Ot: Používáte při zavádění celkovou narkózu, analgosedaci nebo lokální anestezii? Jak taková analgosedace probíhá? Kolik % pacientů jí vyžaduje? Jak se po „probuzení“ pacient cítí?

MUDr. Radek Pokorný: Při analgosedaci anesteziolog zavede pacientovi do žíly na ruce kanilu a podává mu jednak léky uvádějící pacienta do spánku, dále léky proti bolesti ,případně proti otoku. Následně aplikujeme injekční anestezii v místě implantace. Po dokonalém znecitlivění začíná vlastní implantologický výkon. Po analgosedaci si pacient většinou průběh ošetření nepamatuje a je mírně dezorientovaný, k úplnému odeznění analgosedace dochází asi po 15 min. po jejím ukončení. Po analgosedaci pacient nesmí řídit a musí mít doprovod.

Ot: Je potřebné po aplikaci zubního implantátu užívat nějaké léky? Např. Proti bolesti?

MUDr. Radek Pokorný:Většinu implantací provádíme v antibiotické cloně, pacient začne 2 hodiny před výkonem užívat předepsané množství antibiotik. Užívání antibiotik je prevencí zánětlivých komplikací. Dále je po výkonu vhodné brát léky proti bolesti. My doporučujeme kombinaci Ibalginu 400mg a Paralenu 500mg po 4 až 6 hodinách. Analgetika se polykají dohromady, vzájemně se jejich učinek podporuje a bolest výrazně potlačují. Někdy předepisujeme i léky proti otoku.

radek pokorný pacient 2a   radek pokorný pacient2b
radek pokorný pacient 2c   radek pokorný pacient 2d

Ot: Jak je to u pacientů, kterým chybí více zubů vedle sebe? Co v případě , když pacientovi chybí všechny zuby?

MUDr. Radek Pokorný: Když chybí více zubů vedle sebe, tak je nutné podle velikosti mezery v zubním oblouku použít pro náhradu každého zubu jeden implantát nebo nahradit zuby můstkem, např. tři zuby nahradit můstkem na dvou implantátech. V případě ošetření bezzubé horní čelisti zavádíme nejčastěji 6 implantátů nesoucích nesnímatelný most nahrazující zuby v celém zubním oblouku, v dolní čelisti obvykle stačí zavést 4 – 5 implantátů.

Ot: Ceny zubních implantátů se různí. Dá se podle ceny říct, zda je implantát kvalitní? Jaké jsou rozdíly v kvalitě zubních implantátů a podle čeho si vybrat ten správný?

MUDr. Radek Pokorný: V současné době se na trhu pohybují dvě kategorie implantačních systémů. První jsou renomované značky jako Straumann, Astra Tech, 3i a podobně. Jedná se o kvalitní a propracované systémy, ale rozhodně část jejich ceny tvoří cena za značku. Druhá kategorie jsou implantáty pocházející většinou z Asie, kde jsou schopni vyvinout také velice kvalitní implantáty, ale za podstatně nižší cenu. Obě skupiny implantátů se dají přirovnat k automobilovým značkám , můžete si koupit Mercedes z Německa nebo Hyundai z Jižní Korei. My využíváme drahé i levnější implantační systémy, pokud bychom měli s levnějšími implantáty problémy, tak je rozhodně nepoužíváme, komplikace si nemůžeme dovolit. Když se při předimplantačním vyšetřením ukáže, že z nějakého důvodu by bylo lepší použít dražší implantát, tak jej pacientovi určitě doporučíme.

Publikováno: 18.6.2015

Doktor ve Vašem okolí