„Zuby si stačí čistit i jednou denně!“

Autor:

Záleží na výběru pasty a ústní vody? Prozradí vám to dentální hygienistka Asklepionu.

Pokud mám odhalené zubní krčky, můžu dáseň správnou hygienou zase dostat na původní místo?

Když je krček odhalený a dáseň sestoupila, žádným přirozeným způsobem už se nedá vrátit zpátky. Tento problém je potom možné řešit operací, ale výsledný stav nemusí být vždy stejný jako před ústupem dásní. Správnou dentální hygienou se však dá stávající stav udržet, aby nedocházelo ke zhoršování.

Nemůžu si používáním mezizubního kartáčku uškodit, třeba že se mi zvětší mezery mezi zuby?

Mezizubní prostory se samozřejmě zvětší, ale pouze z optického hlediska. Když je v dásních zánět, jsou napuchlé a přeplněné krví, takže vyplňují celý mezizubní prostor. Pokud začnete správně používat mezizubní kartáček, zánět ustoupí a dáseň se přimkne k zubu, takže se prostor mezi zuby zdá být větším. Pak je třeba dokonce zvolit větší mezizubní kartáček. Ale dáseň si tím nijak neničíte, naopak, díky mezizubnímu kartáčku se uzdraví. Důležité je samozřejmě používat správnou velikost kartáčku, kterou vám určí zubní lékař nebo dentální hygienistka.

Stává se, že má někdo zuby natolik blízko u sebe, že se mezi ně nedostane nejen mezizubním kartáčkem, ale ani nití?

jana-zemanova-rozhovor

To se příliš nestává, nit lze použít téměř ve všech případech. Pokud to ale někomu například s rovnátky nejde, existují další pomůcky, jako je superfloss. Tato nit se vkládá do mezizubních prostorů speciálním zaváděčem, nikoliv skrz bod dotyku zubů. Nebo je možné použít dentální pásky.

Má vlastně smysl používat ústní vodu?

Ve většině případů jde spíše o kosmetickou záležitost, pro každodenní pocit svěžesti, který vám samotná pasta nedodá. Na druhé straně jsou tu ústní vody, doporučované na určitou krátkou dobu, které pomáhají v léčbě onemocnění dutiny ústní, například Nový Cleandent z produkce Asklepionu. Za nepříjemný zápach z úst mohou většinou bakterie, které se tvoří v plaku, a jejich produkty. V ústních vodách jsou nejrůznější látky, které tento zápach dokáží zakrýt. Ale pokud si správně čistíte zuby kartáčkem, mezizubním kartáčkem a nití, ústní voda už není nezbytně nutná.

Záleží vlastně na výběru zubní pasty, nebo je i v tomto případě důležitější technika?

Přesně tak, není to o pastě, ale hlavně o technice. Jedinou podmínku, kterou bych na pastu kladla, je, že by měla být fluoridovaná.

Kolikrát denně bychom si měli čistit zuby?

Teoreticky stačí opravdu dokonale vyčistit zuby jednou denně, nejlépe večer po posledním jídle. Ranní čištění pak bývá kvůli omezeným časovým možnostem spíše kosmetickou záležitostí. Plaku totiž trvá určitou dobu, než se nahromadí, a bakterie v něm začínají škodit až po několika hodinách. Pokud tedy večer provedete opravdu důkladnou ústní hygienu a mechanicky očistíte každičkou plošku svých zubů, je všechno v pořádku.

Škodí zubům bělení?

To je jako se zesvětlováním vlasů peroxidem. Když to uděláte jednou, hřívu si zesvětlíte, užijete si to a pak se zase vrátíte ke své barvě, je všechno v pořádku. Pokud to děláte příliš často, vlasy si ničíte. Takže pokud podstoupíte bělení chrupu několikrát do roka, sklovině tím ubližujete, ale pokud bělíte například jednou za rok či dva, sklovině to nijak neublíží. Hodně záleží na způsobu bělení, použitých bělicích prostředcích a na následné péči.

Když někomu krvácejí dásně, může to být i z jiného důvodu než jen kvůli zánětu?

Většinou ne. Když dásně krvácí, nejčastěji se jedná o zánět. Pokud krvácení z úst bolí, je možné, že máte v ústech afty, nebo jste se poranili. Ale pokud spontánně krvácíte po čištění zubů bez bolesti, jde určitě o zánět, který bez včasné péče přechází v zánět celého závěsného aparátu - parodontitidu.

Aktualizováno: 2.11.2009