Penilní implantáty jsou v zahraničí již běžnou součástí léčby. Ročně se takových operací provede kolem dvou tisíc, nyní bude léčba k dispozici i v Česku. „Operovali jsme dva pacienty. První, 49letý muž, který po léčbě karcinomu prostaty přišel o možnost erekce, což přispělo k rozpadu jeho dlouhodobého vztahu,“ prozradil MUDr. Libor Zámečník, specialista klinického centra ISCARE pro implantaci penilních protéz.
Druhým pacientem byl 72letý muž, který měl díky věku a s ním přicházejícím nemocem (stavu cév) poruchu erekce. Tu zprvu léčil tabletami, ale nepociťoval ji jako vyhovující a proto se rozhodl pro penilní implantát. „Oba pacienti byli druhý den propuštěni domů v dobrém stavu, pooperační průběh byl zcela bez komplikací a nyní již nacvičují použití implantátů,“ doplnil MUDR. Zámečník.
Samotná operace je otázkou dvou hodin. Po výkonu zůstává pacient na klinice jeden nebo dva dny, po propuštění do domácí péče je vhodné zůstat ještě několik dní v klidu a vyvarovat se sezení. Celková doba pracovní neschopnosti bývá týden až 14 dní. Čtvrtý až osmý týden po operaci je možno pumpu poprvé aktivovat, a jakmile pacient bezpečně ovládne její obsluhu, může zahájit kvalitní sexuální život. ISCARE plánuje zatím provádět zhruba 20 operací za rok.
Základní typy penilních implantátů
Ačkoli erektilní dysfunkce přímo neohrožuje pacienta na zdraví, může výrazně zhoršit kvalitu jeho osobního života a partnerských vztahů. Její nejčastější příčinou bývá cévní porucha, obvykle z důvodu dlouhodobě působícího vysokého krevního tlaku, cukrovky nebo vysoké hladiny krevních tuků. Léčba je určena všem pacientům, kteří trpí poruchou erekce s tzv. organickou příčinou a na které konvenční terapie pomocí tablet nebo injekcí do topořivých těles nezabírá.
Implantáty se vyrábějí ve dvou základních typech. Nenafukovací (polotuhé) mají velmi jednoduché použití – pouhým ohybem penisu se nastaví poloha vhodná pro uskutečnění pohlavního styku. Je to dobrá volba pro muže s omezenou zručností, například při postižení prstů či jiných poruchách pohyblivosti. Implantace nenafukovací protézy je jednodušší zákrok vhodný pro závažně nemocné pacienty, pro které by byl delší výkon neúměrnou zátěží. Je také výrazně levnější, polotuhý implantát vyjde pacienta na 99 tisíc korun. Nevýhodou polotuhého imlantátu je trvalá erekce, která může být pro některé muže obtěžující, a častější pooperační bolesti, než si penis na tento stav zvykne. Celosvětově se proto nenafukovacích protéz implantuje jen 20 % z celkového počtu.
Nafukovací (dvou nebo trojdílné) implantáty jsou jednoduše ovladatelné malou pumpičkou umístěnou v šourku – muž jednoduše několika zmáčknutími naplní cylindry implantátu tekutinou, která je v rezervoáru umístěném v samotné protéze či jinde v těle. Přečerpávací mechanismus nahrazuje funkci topořivých těles penisu, jež způsobují erekci. Do nefunkčních topořivých těles se vsunou vaky, které při naplnění ztuhnou stejně jako zdravý penis v maximální erekci. „Na těle pacienta není mechanismus znát, ani když je zcela nahý. I pohmatový vjem z penisu je přirozený, rozdíl od „zdravého“ penisu není schopna poznat ani většina partnerek,“ prozradil MUDr. Lukáš Bittner, operatér penilních protéz v ISCARE.
Po pohlavním styku se implantát mechanicky vyprázdní uvolněním ventilu pumpičky a vymačkáním topořivých těles. Při použití nafukovacího implantátu dosahuje penis velmi dobré tvrdosti a jak při erekci, tak v klidu přináší přirozený pocit. Nafukovací protéza je finančně náročnější, cena sahá až do výše 275 tisíc korun. Vyžaduje také jistou manuální zručnost k obsluze pumpičky a ventilu. Jedná se o komplikovanější operaci, která není vhodná pro muže mající více závažnějších onemocnění.
„Při rozhodování mezi typy implantátů je nutno zvážit celkový zdravotní stav pacienta, velikost penisu a šourku, prodělané operace v oblasti pánve, eventuálně rizika spojená se zvětšenou prostatou nebo podezřením na nádor prostaty (uvedená onemocnění je třeba vyřešit před implantací). Přihlédnout je třeba také k manuální zručnosti pacienta a jeho finančním možnostem – vzhledem k tomu, že zákrok není hrazen zdravotní pojišťovnou,“ doplnil MUDr. Bittner.
Počet provedených operací v Evropě v roce 2015
Španělsko cca 330
Německo cca 500
UK cca 200
Itálie cca 360
Francie cca 500
ČR 0
Slovensko 0
Rakousko 0
Další informace jsou k dispozici na webových stránkách kliniky ISCARE www.penilni-implantaty.cz
Aktualizováno: 19.4.2016