Moderní biologická léčba je pro řadu onkologických pacientů nedostupná

Autor:

V Česku žije téměř 430 000 lidí, kteří měli nebo mají rakovinu. V současné době se k léčbě některých indikací onkologických onemocnění úspěšně využívá tzv. biologická léčba. Jde o špičkovou moderní metodu, která přináší lepší léčebné výsledky a je i šetrnější pro pacienta. Její využívání je ale v Česku omezováno novým systémem úhrady péče zdravotními pojišťovnami. A to i přesto, že se daří výrazně snižovat ceny mnoha biologických léků.

Biologická léčba je vysoce moderní léčba, která se  někdy  nazývá také cílená léčba, protože k jejím největším přednostem patří, že působí pouze na buňky spojené s nádorovým onemocněním a normální buňky nezasahuje. Je tedy nejen velmi účinná, ale také šetrná pro pacienty.

Tento velmi moderní způsob biologické léčby je ovšem poměrně nákladný. Lékaři nemohou na biologickou léčbu nasadit  všechny vhodné pacienty, protože jsou nově nuceni k úsporným opatřením. Dříve zdravotní pojišťovny hradily přímo léčbu každého pacienta – takzvaně „na jeho konto“. Léčba se tedy neomezovala na nějaké statistické číslo nebo průměrný počet nemocných, ale reagovala přímo na potřeby nemocného.

Tento systém se ale oproti předcházejícím letům bohužel změnil. Nově musí docházet k výběru pacientů, kteří mohou potřebnou biologickou léčbu dostat. Lékaři se proti takovémuto postupu samozřejmě bouří. Na potíže s poskytováním lékařské péče onkologickým pacientům upozornila již v listopadu Česká onkologická společnost ČLS JEP. Ceny biologických léků se za poslední dva roky snižují. Logické by tedy bylo očekávání, že pacientů kteří budou moci nové léčby využít bude více.

Podle Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL), ceny některých onkologických léků dokonce prudce klesají. Díky novým legislativním pravidlům, vstupu nových léků na trh, přehodnocení maximálních cen od výrobce a revizím výše ceny úhrad, které provádí  Státního ústavu pro kontrolu léčiv, bylo dosaženo značných úspor v úhradách léků. Celkově se předpokládá roční úspora na z pravomocně rozhodnutých správních řízeních přehodnocením maximálních cen výrobce 2,8 miliard korun a  4,4 miliard korun u revize úhrad léků.

Celý proces je ale časově velmi náročný. Zdravotní pojišťovny jej navíc dlouhodobě blokují podáním odvolání. Důvodem odvolání je snaha oddálit výsledek revize úhrad. Řízení, která přinášejí úspory z veřejného zdravotního pojištění se tedy mnohdy na několik měsíců odkládají. A pacienti, kteří potřebují svoji léčbu, mohou jen čekat.

Prof. MUDr. Bohuslav Melichar, Ph.D.
přednosta onkologické kliniky

Fakultní nemocnice OlomoucI. P. Pavlova 6Tel. +420 588 444 488Fax +420 588 442 522www.fnol.cz

Publikováno: 20.12.2010