Nadstandardní péče o srdce…

Aneb se srdcem je třeba léčit i životní styl. Když ještě téměř ve dveřích kladu MUDr. Zdeňku Konečnému, lékaři kardiologické ambulance ve Velkém Meziříčí, otázku, kdy má člověk začít o své srdce pečovat, odpovídá, že jakmile si uvědomí, že nějaké srdce má.

Stále opakovanou pravdou je, že lidé na své srdce zapomínají. MUDr. Konečný se snaží ve své ambulanci tento jev změnit. „Péči o srdce je třeba zaměřit na to, aby srdeční onemocnění vůbec nevzniklo  nebo se alespoň nezhoršovalo. A pokud již vznikne, vždy je nutné se srdcem začít léčit i životní styl“. K tomu potřebujeme především správně vytipovat rizikové faktory v životě konkrétního pacienta. Notoricky známými jsou kouření, nadváha, vysoký krevní tlak, vysoká hladina cholesterolu a dědičné dispozice. Jsou to různé kombinace těchto faktorů, které určují míru rizika vzniku onemocnění a úmrtí v jeho důsledku. MUDr. Konečný k vyhodnocení těchto rizik využívá tabulky sestavené na základě nejnovějších poznatků světových odborníků. V nich si každý člověk může sám vyhledat, do jaké míry je ohrožen vznikem srdečního onemocnění a začít na sobě pracovat. „Jsou samozřejmě faktory, které ovlivnit nemůžeme, jako je například pohlaví nebo dědičná dispozice, mnohé však ovlivnit lze.“ V prvé řadě je nutné, aby každý pochopil přímou vazbu mezi těmito faktory a srdečním onemocněním. Součástí péče v ambulanci je i to, že lékař pacientovi vysvětlí, co jeho srdce nejvíce ohrožuje. Každý dostane materiály, které mu usnadní orientaci ve zdravé výživě nebo pomohou v odvykání kouření. „Je nám samozřejmě jasné, že pokud je pacient extrémně obézní, nepodaří se mu zhubnout tak, aby byl štíhlý. Ale i pět kilogramů má svůj význam.

Co se týče pohlaví, ženy jsou ohroženy méně, protože jsou chráněny ženskými pohlavními hormony. Po období přechodu, kdy hormonální činnost vyhasíná, se pak riziko srdečního onemocnění zvyšuje i pro ně.

V ambulanci MUDr. Konečného pacient podstoupí vyšetření krevního tlaku, laboratorní rozbor krve, EKG a ultrazvukové vyšetření srdce. „U mnoha pacientů se však srdeční obtíže projevují až při zátěži nebo jen v některých fázích dne“, vysvětluje lékař využití zařízení nápadně se podobající rotopedu. Pacient šlape na kole a současně je snímán jeho srdeční rytmus a vyhodnocovány změny na ekg křivce. Tak je možno objektivizovat potíže, které se projeví jen při zátěži. Druhým přístrojem je tzv. „holter“, který zajišťuje sledování srdeční akce v průběhu celého dne. Na tělo jsou napojeny elektrody EKG a záznamové zařízení, které pak po celý den snímá srdeční akci a změny srdečního rytmu. Lékař záznam vyhodnotí a může velmi přesně určit diagnózu a začít pacienta účinně léčit. Taktéž úspěšnost léčby vysokého krevního tlaku je možno ověřit 24-hodinovým monitorováním automatickým mobilním  tlakoměrem.

Během naší návštěvy v kardiologické ambulanci MUDr. Konečného padla několikrát věta, která asi nejlépe vystihuje jeho postoj k péči o srdce: „Je lépe oheň  nezakládat, než jej potom muset  hasit.“ Tedy lépe se svému srdci věnovat, dodržovat správnou životosprávu a v případě srdečního onemocnění spolu se srdcem začít léčit i svůj životní styl. Každý z nás hledáme lékaře, který by našemu srdci poskytl tu nejlepší péči. Při návštěvě MUDr. Zdeňka Konečného jsem se přesvědčila, že tomuto lékaři člověk může bez obav své srdce svěřit.

                                                                                                                            (redakce)

Aktualizováno: 3.6.2010