Zásady výživy u diabetiků

Autor:

Diabetes mellitus, jinak označován jako úplavice cukrová nebo ve zkratce cukrovka, je soubor onemocnění a poruch metabolismu v těle. Zvláště se jedná o porušení látkové přeměny sacharidů.

Základním typickým projevem diabetu je zvýšená hladina glykémie v krvi, dále pak zvýšená diuréza, zvýšený pocit žízně, únava a rychle zhubnutí v krátkém časovém období.

Neléčený či špatně kompenzovaný diabetes může vést k akutním nebo chronickým komplikacím. Mezi akutní a tedy život ohrožují komplikace, patří hypoglykémie nebo hyperglykémie. Každý diabetik by měl být poučen, jak se v těchto akutních stavech zachovat. Jako chronické komplikace se mohou vyvinout například retinopatie (poškození zraku), nefropatie (poškození ledvin), neuropatie (poškození různých typů nervů) atd.

Diabetes mellitus se nejčastěji vyskytuje v dvou základních druzích - diabetes prvního a diabetes druhého typu. Samozřejmou součástí komplexní léčby diabetu by měla být i dietoterapie pomocí vhodně zvolené výživy.

U diabetiků prvního typu je diabetes zapříčiněn většinou absolutním nedostatkem inzulínu, zpravidla zapříčiněný autoimunitní destrukci beta - buněk slinivky břišní. Diabetici prvního typu mají ve většině případů optimální hmotnost. Cukrovka jim bývá většinou diagnostikována v dětství nebo dospívání a proto jejich nároky na stravu musí být v souladu s tím, že se teprve vyvíjí a rostou. Díky tomu, že je nutné u nich hradit substitučně i inzulín, měla by být výživa sladěna ještě podle dávkování inzulínu a aktuálních výsledků kontrol v diabetologické ordinaci.

Diabetici druhého typu mají dostatek nebo někdy i nadbytek inzulínu, ale dochází k nedostatečnému působení inzulinu v tkáních – tzv. inzulinorezistenci. Inzulinorezistence a tedy i diabetes druhého typu se většinou vyskytne u osob trpící nadváhou nebo s obezitou. Základ léčby by u diabetiků druhého typu měl spočívat zejména v úpravě stravy, která povede ke snížení tělesné hmotnosti a úbytku tukové tkáně. Dostat množství tukové tkáně do optimálního množství v těle je pro diabetiky zvláště důležité, protože jsou mnohem častěji ohrožený aterosklerózou a kardiovaskulárními onemocněními.

Redukce hmotnosti u diabetika by měla být velmi pozvolná. Rychlé zhubnutí není z hlediska dlouhodobého efektu příliš vhodné. Více než na rychlý úbytek u diabetiků druhého typu je potřeba zaměřit se na změnu stravovacích návyků a celkovou změnu životního stylu. Strava by měla být i prevencí proti vzniku možných komplikací diabetu.

Jaké jsou hlavní zásady výživy při diabetu?

  • Jídelníček by měl odpovídat zásadám zdravé vyvážené stravy. Měl by být vyvážený a pestrý jak po stránce přijmu energie, tak po stránce příjmu a zastoupení jednotlivých složek stravy. Jen takto lze docílit příjmu všech potřebných látek pro správnou funkci těla, jako jsou základní živiny (bílkoviny, tuky, sacharidy), ale i vitamíny, minerální látky a stopové prvky.

  • Společným rysem u obou typů diabetu je nutnost dodržování přesného denního množství příjmu sacharidů, které stanoví lékař. Denní příjem množství sacharidů je oproti normální běžné stravě mírně snížen.

  • Nutné je omezit či vynechat příjem jednoduchých sacharidů, které nalezneme ve formě cukru, sladkostí, slazených nápojích atd. Vhodnější je konzumovat sacharidy v podobě škrobů (například v přílohách) a vlákniny (například v ovoci, zelenině, celozrnných výrobcích).

  • Z hlediska sacharidů je vhodné vybírat si potraviny v rámci jedné potravinové skupiny s tzv. nízkým glykemickým indexem, zvyšují hladinu cukru pozvolna.

  • Jednotlivé denní jídla je nutné si rozdělit do pravidelných 5 až 6 denních porcí, aby příjem sacharidů byl rovnoměrný během celého dne a nedošlo k akutním komplikacím diabetu (hypoglykémie, hyperglykémie).

  • Alespoň ze začátku je dobré odvažovat si potraviny. Odhad se lze naučit, přesto je dobré jednou za čas kontrolně si jednotlivé potraviny znovu odvážit.

  • Stejně tak jako zdravý člověk by měl diabetik dodržovat pravidelný pitný režim. To znamená vypít pravidelně denně nejméně 2 litry tekutin.

  • Nejvhodnějším nápojem je neperlivá pitná voda. Diabetici by se měli vyhýbat slazeným limonádám a džusům. Nebo si jejich příjem započítat do celkového denního příjmu sacharidů.

  • Alkohol není u diabetiků zcela zakázán. Přesto je vhodné, aby diabetik omezil a vyhýbal se konzumaci alkoholických nápojů.

  • Alkohol je zdrojem velkého příjmu energie. Z tohoto důvodu je pro diabetiky druhého typu, kteří se potřebují zaměřit na redukci hmotnosti, nevhodný.

  • Diabetici užívající inzulin nebo perorální antidiabetika (PAD) může být konzumace alkoholu nebezpečná, protože po konzumaci alkoholu může dojít k hypoglykémii. Vliv alkoholu navíc může zakrývat některé z příznaků hypoglykémie, jako je například malátnost, dezorientovanost, nevolnost atd.

  • Diabetik, stejně jako zdravý člověk by neměl zapomínat na pohybovou aktivitu, která by měla být součást každého dne.

Je velmi obtížné napsat obecný jídelníček, podle kterého by se měli diabetici stravovat. U diabetiků je zásadní brát ohled na aktuální zdravotní stav a fyzickou aktivitu během dne. Podle toho výživová doporučení individuálně vytvářet a měnit. Záleží také na chuťových preferencích a stravovacích zvyklostech každého člověka.

Rozhodně není dobré spoléhat na zázračné bylinné čaje, nekonkrétní rady z časopisů, nebo rady od sousedů. Mnohem lepším řešením je obrátit se o pomoc na odborníky se zdravotnickým vzděláním. Sestavení jídelníčku a výběr vhodných potravin je dobré konzultovat s nutričním terapeutem nebo dietologem.

Autorem článku je Simona Slánská, DiS., Registrovaná nutriční terapeutka, Nutriční poradna - ViaFit, s.r.o..

Aktualizováno: 3.12.2009