DNA analýza je dnes již běžnou metodou zjišťování otcovství. Jejími výhodami je rychlost zpracování, bezbolestný odběr vzorků a přesnost výsledků. Otcovství lze potvrdit či vyvrátit s jistotou, která se blíží 100%.
Vzorek pro provedení genetického testu se nejčastěji získává bezbolestně stěrem buněk ze sliznice dutiny ústní. Při testování otcovství se odebírá vzorek od domnělého otce, od testovaného dítěte a zpravidla i od matky (testování DNA matky zajistí přesnější výsledky). Z buněk obsažených ve vzorku je poté izolována DNA pro testování, ze které jsou pomocí polymerázové řetězové reakce (PCR) namnoženy specifické úseky. Jedná se o tzv. mikro- nebo minisatelitové oblasti DNA, jejichž sekvence je v populaci vysoce variabilní, a mají tedy vysokou vypovídací hodnotu. Standardně je testováno 16 takovýchto úseků (markerů). Zjištěním délky jejich sekvence je vytvořen tzv. genetický profil testovaného dítěte, který je dále porovnáván s genetickými profily rodičů.
Kromě znaleckého testování otcovství, které je nařízeno soudem, je veřejnosti k dispozici i anonymní testování otcovství, které slouží pro vlastní informaci a klient si je hradí sám. V tomto případě si klient může i sám provést odběr vzorků a s testovacím pracovištěm může komunikovat pouze prostřednictvím pošty.
Pomocí analýzy DNA lze potvrdit či vyvrátit i další příbuzenské vztahy (genetický test příbuzenství). Možné je např. zjišťování pokrevnosti sourozenců, test mateřství nebo zjišťování identity dvojčat, a pod.
Popis vznikl s přispěním společnosti Generi Biotech.
Aktualizováno: 9.2.2015