Výskyt a nakažlivost bradavic
Infekce se přenáší přímým kontaktem s nakaženou osobou, ale i nepřímo (návštěva sauny, bazénu, koupaliště, sprchy, tělocvičny, použití infikované cizí obuvi, ručníku, apod.)
Vysoce nakažlivé jsou bradavice, které krvácejí. Mohou se vyskytovat kdekoli na těle. Nejčastěji na chodidlech, prstech nohou i rukou a v místech, kde je porušená pokožka.
V závislosti na místě výskytu se bradavice liší vzhledem.
Na obličeji jsou bradavice většinou ploché, na rukou bývají vystouplé, půlkulovité. Často se přenáší na vedlejší prsty dotykem. Na chodidlech jsou tvrdé a bolestivé při chůzi.
Vždy si s bradavicí zajděte k lékaři
Diagnóza je stanovená dermatologem na základě klinického obrazu. Bradavice na genitáliích a v obličeji musí léčit vždy pouze kožní lékař!
Inkubační doba
Inkubační doba je doba od nakažení po výskyt příznaků onemocnění. U bradavic se pohybuje od čtyř týdnů do osmi měsíců.
Léčba bradavic
Bradavice se léčí různými způsoby:
- lokálními léčivy (kyselina salicylová),
- kapalným dusíkem,
- chirurgicky,
- laserem.
Účinná je léčba laserem
Na velmi odolné bradavice je vhodné použití laseru. Při léčbě erbyovým laserem dochází k odpařování menších, navenek rostoucích bradavic.
Při léčbě neodymovým laserem dochází ke koagulaci či rozrušení cév, které zásobují bradavici výživou, při čemž nedochází k poruše integrity povrchu kůže a tim se předchází zánětu v místě zákroku.
Proceduru doprovází ochlazování kůže, které působí proti bolesti. Po třech týdnech je nutná kontrola a někdy i zopakování zákroku. Na ochranu očí před laserovým zářením se používají ochranné brýle.
Aktualizováno: 28.7.2015