Neplodnost /možnost spontánní ho početí/ se u pacientek v produktivním věku s nadváhou projevuje již ve 40 % a s obezitou BMI ≥ 35 dokonce v 60-70%. Častě jsou poruchy menstruačního cyklu, poruchy ovulace, amenorhea i PCOS- syndrom polycystických ovarií.
Snížení hmotnosti o 5-10% indukuje ovulaci u prosté nadváhy a obezity i PCOS. Je prokázáno, že agresivní léčbou nadváhy a obezity včetně farmakoterapie, bariatrická chirurgie dochází ke zlepšení ovulace, snížení perinatálních komplikací, a výrazně úspěšnější jsou i metody asistované reprodukce. Stejná redukce hmotnosti – tedy 5-10% původní hmotnost i- je dostatečná ke zlepšení stresové ale i urgentní močové inkontinence nejméně o 50%.
U obézních dochází pravděpodobně též krom jiného ke změně sliznice dělohy zhoršující implantaci embrya.
S i použitím IVF metod je horší odpověď na IVF medikaci a projevuje se větším výskytem nezralých oocytů, roste riziko spontánního potratu /do 20. gestačního týdne/ progresivně s rostoucím BMI.
Jaký je žádoucí přírůstek hmotnosti během těhotenství?
Žena s normální hmotností BMI 18,6- 24,9 by měla přibrat 10-12 kg.
Žena s nadváhou BMI 25-29,9 by neměla přibrat více než 8 kg. Pokud přibere více, akcentuje se více její nadváha po porodu a dítě může být již s velkou porodní hmotností.
Obézní žena s BMI ≥ 30 by měla přibrat max. 6-7 kg.
Obezita a těhotenství:
Stran matky: v průběhu těhotenství jsou obézní ženy více ohroženy zvýšeným krevním tlakem, gestačním diabetem, infekcí močových cest, vznikem varixů, ale i vznikem cholecystolithiasy a plicní embolií, přetížením pohybového aparátu
Stran plodu: vyšší porodní hmotnost, vrozené vady, úmrtí novorozence i riziku syndromu náhlého úmrtí kojence, dále riziko vzniku diabetu 2. typu a samozřejmě obezity u dítěte.
Obezita samozřejmě komplikuje i průběh porodu. Zhoršení a prodlužuje močovou inkontinenci.
Obezita po porodu:
U velké většiny obézních žen přechází gestační diabetes v diabetes mellitus 2. typu.
Aktualizováno: 2.6.2011