> Nicméně zákalky se budou (pokud budou) tvořit již jen v periferii zorného pole, protože centrum, která vám vadí již bude ošetřené.
***
Zákalky se samozřejmě mohou tvořit dále. Nikdo neodstraňuje celý sklivec. Mohou se samozřejmě tvořit ve vrstvě za čočkou a pokud nebylo indukované PVD a nebo se nevyskytlo před operací, budou se tvořit v burse premacularis. Případně se může časem odtrhnout sklivcový lem, což vytváří možná ještě nepříjemnější efekty než zákalky.
Také je možné, že může dojít po vitrektomii k AVD, tj. odloučení sklivce od čočky - což je doprovázeno vznikem dalších zákalků...
Lze to samozřejmě řešit dalšími vitrektomiemi, ale bylo by dobré toto říkat, aby pacienti na případné další re-operace byli připraveni. (A to nemluvě, že se po vitrektomii urychlí tvorba katarakty, takže je třeba počítat s operací šedého zákalu do 1, 2, 10-ti let.)
> Operace je extrémně úspěšná - provádí se již cca 20 let a její technika je velmi propracovaná.
***
Možná by bylo dobré kdyby se k problematice vyjadřoval odborník na vitrektomii a ne obchodní ředitel firmy...
Vitreoretinální chirurg by asi sotva napsal EXTRÉMNĚ úspěšné. Byl by asi velmi rezervovanější.
Jinak mi totiž do dneška není jasné, proč po tak extrémně úspěšné operaci, s velmi vypracovanou technikou, jsem prošel hypotoníí, glaukomovým záchvatem a skončil s jizvami na sítnici...
Zdraví
Petr V.