Vlhká forma je dnes léčitelná dvěma způsoby: jednak pomocí injekční aplikace léčiv do nitra oka (viz aplikace injekce Avastinu, Lucentis či Macugen) a dále pak fotodynamickou terapií.
Jedná se o ambulantní zákrok, kdy je nejprve pacientovi do žíly aplikována infuze s látkou (Visudynem), která zvýší fotosensitivitu (citlivost na světlo) celého těla a vychytá se nejvíce v nově rostoucích cévách na sítnici oka. Po této infuzi se na oko pacienta aplikuje speciální kontaktní čočka a oční pozadí se osvítí po dobu několika sekund světlem o speciální vlnové délce. Toto intenzivní osvícení vyvolá uzávěr novotvořených cév na sítnici. Po zákroku pacient obdrží speciální brýle, které musí mít následujících 48 hodin neustále na očích.
Do doby než účinek Visudynu odezní je nezbytné, aby se pacient intenzivně chránil před světlem, tzn. v den ošetření a při odchodu z ambulance musí mít pacient pokrývku hlavy, dlouhé rukávy i kalhoty/sukni a i po celé dva následující dny po zákroku pobývat doma, nevycházet ven, vystříhat se intenzivního osvětlení, tj. nesvítit zářivkami, nesledovat televizi, ani nepracovat na počítači.
Fotodynamická terapie je hrazena ze zdravotního pojištění, pacient doplácí 1 dávku Visudynu.
Fotodynamická léčba byla prvním účinným postupem pro pacienty s vlhkou makulární degenerací a pomohla zachovat zrak mnoha nemocným. Její použití přineslo nové poznatky a přineslo mnoho dobrého. V současné době je až na výjimky nahrazena injekcemi antiVEGF preparáty, které mají lepší léčebný profil a jejich aplikace je jednodušší. V klinických studiích se objevují nové látky, které přinesou další usnadnění léčby.
Aktualizováno: 30.10.2014