Při rozhodování o pracovišti hraje úlohu celá řada faktorů, které nejsou pro každého stejně významné. Doporučení od známých a přátel, reklamní akce (někdy nadměrná reklama odrazuje), rozhovor s očním lékařem ke kterému si chodíme pro brýle, dostupnost a vzdálenost – nejde o jednorázovou záležitost a pak čas strávený cestováním hraje svou roli. Publikace výsledků operací daného centra a srovnání se světovou úrovní. V dnešní době jedním z klíčových momentů je návštěva webových stránek, kde se můžeme nejrychleji orientovat jak o refrakčních vadách, tak hlavně o vybavení pracoviště, jeho personálu a zkušenostech. Získáme základní dojem o daném centru a pak ve spojení s dalšími faktory se objednáme na vyšetření před operací.
Při návštěvě pracoviště, na kterou je dobře si vyhradit alespoň dvě hodiny, proběhne komplexní vyšetření očí a rozhovor s lékařem. Pokud používáte kontaktní čočky, měli by jste je alespoň na dva týdny vynechat. Mají vliv na povrch rohovky a tím na výsledek některých vyšetření (topografie rohovky, wavefront).
Pro stanovení správné indikace operace je potřeba vědět údaje o některých celkových chorobách (anamnéza) – onemocnění pojiva, cukrovka, alergie. Výsledky laserových operací refrakčních vad nejsou dobré pokud se provádějí v těhotenství a v době kojení.
Onemocnění oka jako je zelený zákal nejsou již zásadním důvodem proti laserové operaci dioptrií, ale je potřeba individuálního posouzení. Refrakční vada by měla být před operací stabilní – znamená to, že by se neměla měnit o více jak ± 0,25 dioptrie za rok, jinak není možné zaručit stabilní výsledek po operaci. Častým důvodem k rozhodnutí pro operaci dioptrií je nesnášenlivost kontaktních čoček – je potřeba pátrat po důvodech a případné poruchy slzného filmu, alergie atd. léčit předem, má to velký vliv na kvalitu vidění obecně.
Celkové vyšetření oka spočívá ve stanovení refrakce oka (změření potřebných dioptrií). Určení zrakové ostrosti s optimální korekcí do dálky, popř. do blízka, zjištění tzv. kontrastové citlivosti, která nás orientuje o zrakových funkcích, zvláště při horších světelných podmínkách. Změření nitroočního tlaku. Stanovení tloušťky rohovky a počtu buněk na její vnitřní straně – velmi důležité pokud se jedná o implantaci tzv. fakické čočky při vyšších dioptriích. Topografie rohovky stanoví její refrakční vlastnosti a pomůže nám zjistit, zda se nejedná o skrytý keratokonus, který je příčinou nestabilních výsledků a nepravidelného vyklenutí rohovky. Většina pracovišť dnes používá také wavefront analýzu – vyšetření, které odhaluje tzv. aberace vyššího řádu a zajišťuje při jejich větším podílu možnost jejich odstranění a tím vyšší spokojenost s výsledky.
Při vlastním vyšetření oka stanovujeme množství slz, vyšetřujeme podrobně celé oko, včetně sítnice, zde je potřeba rozšíření zornice, abychom se mohli podívat i na okrajové části sítnice, to má velký význam zvláště při vyšší krátkozrakosti.
Rozhovor s lékařem následuje po provedení všech potřebných vyšetření. Lékař by nám měl vysvětlit co zjištěné údaje znamenají, jaké jsou naše šance na úspěšnou operaci, podat informaci o průběhu výkonu a pooperačním období. Společně s klientem stanovit reálná očekávání a prognosu do dalších let. Současné technologie jsou nepochybně vynikající, ale operujeme živé oko, které se v průběhu života mění, reakce na operaci není u všech lidí stejná. Navíc stejný výsledek stran zrakové ostrosti neznamená stejnou spokojenost.
Rozhodnutí o operaci někdy trvá i více let. Klient navštíví více pracovišť, srovnává jednání personálu, finanční podmínky atd. Záleží na osobnosti, někdy je potřeba i více návštěv jednoho pracoviště.
Cena operace se často významně liší – předoperační vyšetření je účtováno zvlášť, nebo je zahrnuto v ceně operace. Potřebné léky jsou také někdy účtovány zvlášť. Většinou jsou kontroly do jednoho roku po operaci zahrnuty v ceně, stejně tak jako eventuelní reoperace – doplnění výkonu v tomto období. Každé pracoviště je plně odpovědné za výsledek operace, významnou roli ale také hraje spolupráce pacientů a dodržování předepsané léčby a režimu.
Některá pracoviště, aby zdůraznila kvalitu prováděných výkonů, nabízejí za příplatek tzv. doživotní záruku – je dobře se zeptat co slovo doživotní znamená. Většinou je to případná reoperace, které v dnešní době děláme jen ojediněle. Lze těžko očekávat, že po 50 letech bude pracoviště řešit případné obtíže s očima daného pacienta.
Výsledek operace je někdy předmětem diskuze mezi pacienty a pracovištěm. Ke spokojenosti s výsledkem významně přispívá diskuze před operací a objasnění reálných očekávání, neboť někdy jsou požadavky příliš vysoké, takové, které nemůžeme splnit. Pak je lepší od operace ustoupit. Po implantaci nitroočních čoček i po Lasiku je návrat zrakových funkcí téměř okamžitý, po PRK je třeba počkat 2 – 3 dny do zhojení epitelu. I pak však probíhá určitá přestavba rohovky a přizpůsobení zrakového systému pacienta nové skutečnosti, takže výsledek je konečný po obou laserových postupech až za několik měsíců a vzájemně se neliší. Povrchová metoda PRK přináší méně indukovaných aberací a je jí někdy dávána přednost zvláště u operace podle wave-front analýzy. V procesu hojení se také může výsledná refrakce poněkud změnit, zvláště co se týče tzv. aberací vyššího řádu, které mají významný vliv na kvalitu výsledného obrazu.
V případě, že pacient není spokojen s výsledkem operace musí se primárně obrátit na pracoviště, kde byl výkon proveden – mají zde všechna data o stavu před operací, provedeném výkonu a nesou za provedení výkonu plnou odpovědnost, často s proklamovanou doživotní zárukou. Z rozboru údajů před operací a po výkonu lze stanovit jaká je kvalita optického systému oka, určit případnou decentraci optické zóny, posoudit možnosti reoperace. V ojedinělých případech má rohovka velkou tvarovou paměť a je potřeba výkon opakovat. Také flap – lamela vytvářená při Lasiku, se může nařasit, někdy vzniká toxický syndrom v reakci na použité materiály a léky, včetně desinfekce. V dnešní době je již opravdu výjimečné poškození lamely při jejím vytváření. Pokud by tento postup nebyl úspěšný, obracejí se pacienti na druhá pracoviště, která mají možnost je vyšetřit a posoudit jejich stav. V krajních případech přichází v úvahu řešení soudní cestou, ale to by mělo být opravdu krajní řešení, vždy je lepší domluva a případná korekce – doplnění výkonu.
Situace, která může nastávat po letech je odlišná – oko stárne, optická media se mění. To již ale není v souvislosti s refrakční operací a je potřeba tento stav řešit dle příčiny. Není v silách medicíny zastavit proces přirozených změn.
V souvislosti s výběrem pracoviště hraje také roli jeho vybavení. V současné době jsou naše refrakční centra vybavena vesměs špičkovými excimerovými lasery, které jsou schopné bodově opracovat rohovku a tak provést i sofistikovanou korekci podle wave front analýzy. Těmto pracovištím bychom obecně měli dávat přednost. Detailní rozbor předností jednotlivých systémů je příliš technicky složitý a často zavádějící. Například tracker – systém pro sledování oka – některé systémy se chlubí jeho vysokou rychlostí, ale reakční doba vlastního laseru je mnohem pomalejší. K vytvoření lamely při Lasiku jsou používány femtosekundové lasery a mikrokeratomy. Většinou není rozdíl ve spolehlivosti provedení lamely tak velký jako je rozdíl v ceně.
Refrakční chirurgie excimerovým laserem má za sebou 20 let zkušeností a miliony úspěšně operovaných očí. Dosáhla mimořádné přesnosti a spolehlivosti. Vývoj však pokračuje dále. Na obzoru jsou operace uvnitř rohovky bez nutnosti vytváření lamely, ovlivnění biomechanických vlastností rohovky i čočky, implantáty do rohovky. Uvidíme jakým směrem se tato chirurgie bude ubírat. Jistě ve prospěch našich klientů.
Prof. MUDr. Pavel Rozsíval, CSc., FEBO
Publikováno: 4.10.2010