Má výživa vliv na zdraví očí? Pět příkladů toho, jak strava pomáhá našemu zraku

Že nám mrkev zaručí zrak ostříže a vidění kilometr daleko – to je mýtus, o kterém již většina z nás ví, že je nesmysl. I tak však nelze popřít, že skladba stravy má zásadní vliv na zdraví našich očí, a to, jaké látky do svého těla vstřebáváme, má jasný dopad na to, jaký bude v budoucnu stav našeho zraku. Nedostatek některých klíčových látek může vést ke vzniku velmi závažných očních onemocnění jako je například věkem podmíněná makulární degenerace. Pojďte se s námi podívat na to, které látky jsou tedy pro naše oči klíčové a kde je najdeme.

1. Lutein

Lutein je žlutooranžové barvivo patřící mezi karotenoidy. Nalezneme jej hojně například v listové zelenině jako je špenát či kapusta. Vysoká koncentrace luteinu se nachází ve žluté skvrně sítnice (makula lutea), kde hraje výraznou roli při ochraně před odpadními látkami i škodlivým zářením. Několik vědeckých studií dokázalo pozitivní vliv luteinu na prevenci onemocnění jako je makulární degenerace, šedý zákal či světloplachost.

2. Zeaxantin

Zeaxantin je stejně jako lutein karotenoid. Má výrazné antioxidační účinky a zabraňuje tak degeneraci sítnice. Jeho vysoký obsah najdeme například v paprice, semínkách slunečnice, zelí, obilí, vaječném žloutku apod.

eye 1439419 640x480

3. Esenciální mastné kyseliny omega­3 a omega 6

Esenciální mastné kyseliny omega­3 a omega 6 jsou látky, které si bohužel savci nejsou schopni v těle sami syntetizovat, a tak je potřeba je tělu cíleně dodávat například pomocí doplňků stravy (Protectum Omega 3) či rybího masa, vlašských ořechů, slunečnicových semínek apod. Mohou zpomalit průběh věkem podmíněné makulární degenerace a snížit pravděpodobnost vzniku tohoto onemocnění a stejně tak i předcházet tzv. syndromu suchého oka. Jsou také klíčové pro rozvoj očí u novorozenců.

4. Zinek

Zinek je dalším skvělým příkladem toho, jak strava ovlivňuje náš zrak. Najdeme jej například v játrech, tmavém mase, mléce, vajíčkách či mořských živočiších. Makula obsahuje vysoké hodnoty zinku a ten je důležitý pro správnou produkci protektivně působícího melaninu. Opět snižuje riziko věkem podmíněné makulární degenerace a jiných závažných onemocnění.

5. Vitamín C a E

Opět jde o vynikající antioxidanty, které neutralizují tzv. volné radikály a přispívají tak k lepšímu stavu našich očí. Vitamín C najdeme ve spoustě druhů zeleniny a ovoce – například v bramborách či kyselém zelí. Vitamín E zase zejména v obilných klíčcích a ořeších.

Článek vznikl ve spolupráci s MUDr. Pavlem Němcem, očním specialistou Ústřední vojenské nemocnice v Praze.

Chcete vědět více o věkem podmíněné makulární degeneraci? Podívejte se na video Co je VPMD?

Co je VPMD?

 

Publikováno: 27.8.2016

Doktor ve Vašem okolí