Máte v rodině špatné oči? Nepodceňujte prevenci!

Zhoršené vidění může mít více příčin. Jednou z nich je nemoc Věkem podmíněná makulární degenerace. Patří k nejzávažnějším a nejzákeřnějším očním onemocněním, které nás mohou potkat, ale bez vyšetření očního lékaře o ní člověk nemusí dlouho vědět. Mozek je chytrý a dokáže zhoršený zrak po nějakou dobu kompenzovat. Včasné odhalení je právě u tohoto onemocnění velmi důležité.

Zajímá vás, jak správně pečovat o své oči? Můžete si zdarma stáhnout publikaci "Zaostřeno na zdravý zrak" - více ZDE >>

Makulární degenerace je onemocnění, které spočívá, jak již název napovídá, v poškození (degeneraci) žlutého místa na sítnici (makuly).

Centrum ostrého vidění

Právě makula je místo, kde je největší hustota fotoreceptorických očních čípků, a tak je zde i centrum vašeho ostrého vidění. S přibývajícím věkem se v této části oka hromadí různé škodlivé látky, které poškozují naše oko a které právě stojí za vznikem tohoto onemocnění.

Faktory vzniku onemocnění makulární degenerace

Mezi faktory, které výrazně příspívají k rozvoji tohoto onemocnění, patří zejména: věk, etnicita (afroameričané trpí VPMD mnohem méně), vystavení škodlivému záření a hlavně výživa.

eye 70393 640

Vhodná prevence

Právě výživa s dostatečným přísunem klíčových látek (lutein, zeaxanthin, omega kyseliny, vitamín C a D) je jednou z nejlepších cest, jak onemocnění zamezit. Dosáhnout toho můžeme buď vyváženým a promyšleným jídelníčkem, nebo speciálními výživovými doplňky (například produkty Protectum).

Jak zjistíte, jestli vás trápí makulární degenerace?

Zkuste samovyšetření pomocí Amslerovy mřížky či navštivte oftalmologa. Věkem podmíněnou makulární degeneraci se totiž rozhodně nevyplácí podceňovat – vede k výraznému zhoršení zraku či přímo jeho úplné ztrátě.

Publikováno: 11.10.2016

Doktor ve Vašem okolí