
Pane doktore, proč nám v zimě více samy od sebe slzí oči, i když zrovna není velký mráz nebo silný vítr?
V zimě máme větší teplotní rozdíly mezi venkovním a vnitřním prostředím. V mrazivém ovzduší dochází ke zvýšenému odpařování slz a osychání povrchu oka. Setkáváme se s poruchami slzivosti v obou extrémech. Suché oči se projevují pocitem drhnutí víček až bolestí očí. Nadměrné slzení je nepříjemné vzhledem k hrozící dermatitidě a navíc není příliš společensky únosné. Kůže víček, stejně jako okolí očí jsou totiž velice citlivé. Příčinou bývá kombinace chladu a macerace jemné kůže při zvýšeném slzení.
U řady pacientů se také projevuje specificky v tomto období tzv. chladová alergie. Ta postihuje tepelně nechráněnou část pokožky, a velmi často právě obličej. Takto vzniklá svědivá vyrážka pak může zkazit vytouženou dovolenou.
Je nezbytné si i v zimě chránit oči před sluncem?
UV záření ohrožuje naše oči v zimě stejně, jako v létě – zejména pak ty, kteří se rozhodnou pro vysokohorskou turistiku a lyžování. Oči bychom si měli chránit stejně, jako v letní sezóně. Na to se bohužel mnohdy zapomíná a je zde na místě varovat i před možností vzniku tzv. solární keratopatie, neboli poškození povrchních vrstev rohovky slunečními paprsky odraženými od bílého sněhového podkladu. Poškození očí může být podobné jako jejich ozáření u sváření obloukem. Prevencí jsou kvalitní, dostatečně přiléhající ochranné brýle.
Ještě je na místě doplnit, že dnes již není výjimkou, že řada lidí cestuje za teplem a sluncem i v období, kdy v našem podnebním pásu panuje zima. Pro ně platí stejná ochrana očí jako v létě. Sluneční brýle a pro prevenci vzniku zánětů samozřejmě i ochrana pokožky vhodným krémem s příslušným UV filtrem.
Co naše oči a zimní sporty?
Současný sortiment ochranných sportovních brýlí je fascinující. Ideálním materiálem je polykarbonát s UV filtrem. Kromě ochrany proti záření poskytuje i dostatečnou pevnost proti rozbití a následnému poranění oka úlomky. O používání ochranné helmy pro zimní sporty asi není třeba zdlouhavě hovořit. Minimální investice, prevence závažných poranění.
Pokud nosíme dioptrické brýle, otázka je, zda je používat i při sportech. Nebo máme volit nějakou jinou alternativu?
Kombinace dvojích brýlí je nepohodlná, ne příliš praktická a částečně i nebezpečná. Zásadní rozdíl mezi korekcí brýlemi a kontaktními čočkami je v zúžení, respektive rozšíření periferního prostorového vidění.
„Někteří tak po návratu z hor přicházejí k nám s odhodláním nechat si laserem odstranit dioptrickou vadu, právě proto, že se cítí při sportu významně handicapováni”, uzavírá prim. MUDr. Petr Novák.
Publikováno: 3.12.2014