Pomáháme těm, kteří nechtějí nosit brýle, říká MUDr. Korda

Autor:

Medicína postupuje tak rychle, že i odstranění dioptrické vady je dílem pár minut. Operace oka jsou maximálně efektivní a bezpečné. O nových metodách v operacích oka nám pověděl oftalmolog prim. MUDr. Vladimír Korda, Ph.D.

Které dioptrické vady lze operativně odstranit?

V současné době je možné odstranit jakoukoli dioptrickou vadu - krátkozrakost, dalekozrakost, astigmatismus (tzv. cylindrické vidění) i vetchozrakost, neboli presbyopii, která postihuje pacienty po 40. roce.

Jakým způsobem lze tyto vady odstranit?

Když má někdo maximálně 10 dioptrií na dálku a nechce nosit brýle, můžeme provést laserovou operaci. U pacientů, kteří mají dioptrií více, lze provést operaci, při níž implantujeme umělou (tzv. fakickou) čočku s dioptrickou hodnotou jeho brýlí (vlastně mu do oka přidáme druhou čočku). Tímto způsobem řešíme krátkozrakost, dalekozrakost i astigmatismus.

Presbyopii řešíme voperováním tzv. multifokální čočky. S přibývajícím věkem totiž dochází k tomu, že vlastní čočka ztrácí pružnost a tedy i schopnost sama si vytvářet dioptrie. My odstraníme vlastní čočku a nahradíme ji umělou multifokální. Výhodou této metody je, že výsledek je trvalý a pacient už nikdy nebude potřebovat brýle na čtení.

Stejnou metodou jsme schopni pomoci i lidem, kteří např. celý život neviděli na dálku a v padesáti najednou potřebují druhé brýle na čtení. Během jedné operace tak vyřešíme obě vady.

Jak probíhá rekonvalescence?

Veškeré tyto operace provádíme ambulantně a v lokální kapkové anestezii. Zákrok trvá jen několik minut. Pacient dostane kapky na urychlení hojení, a pak už jen chodí na kontroly. Fyzické omezení po výkonu je minimální, protože zásah do oka je malý. Pacient už druhý den může do práce.

Které další problémy dokážete odstranit?

Dá se říct, že už dokážeme léčit např. všechna onemocnění sítnice: její odchlípení, záněty, vazivové změny, otoky, poúrazové stavy, problémy u pacientů s diabetem atd. Záleží ovšem také na tom, kdy se problém podchytí (čím dříve, tím lépe).

Díky rozvoji technologie máme široké možnosti. Výhodou je, že zákroky jsou minimálně invazivní (ranky mají jen několik milimetrů a není ani třeba je sešívat). Doba výkonu je jen několik minut, riziko je téměř mizivé a pacient pociťuje minimální podráždění. Zkracuje se tedy i doba léčení.

Aktualizováno: 19.10.2011

Autor

Studium na Karlově universitě, atestace oftalmologie I., II. stupeň, Ph.D., MBA, specializace vitreoretinální chirurgie, diagnostika a léčba onemocnění sítnice, oční lékař ve FN Hradec Králové, primář a majitel OFTEX oční kliniky a sítě OFTEX očních center a optik.

Doktor ve Vašem okolí