Dobrý den,
bez rentgenových snímků a prohlídky se to jen těžko hodnotí, nicméně Vás alespoň teoreticky seznámím s naším často používaným postupem.
U nás se snažíme ošetřovat důsledně, ale pokud možno co nejméně invazivně.
Takže se spíše přikláním k první možnosti.
To, že chodíte pravidelně na dentální hygienu, je výborné a ve Vašem případě i zcela nezbytné a to s časovým intervalem alespoň jednou za 3 měsíce - u parodontických zubů je to záchovná a udržovací péče, aby to nepostupovalo dále.
Deep scalling - neboli kyretáže (hlubkové odstranění zubního poddásňového kamene) je také potřeba - na hygieně se totiž za pomoci ultrazvuku odstraní jen ten naddásňový.
Pokud se to udělá poctivě, tak se na kyretáže jde jen jednou a pak už se to jen udržuje tou častější dentální hygienou.
Co se týká trhání - tak pokud to není nezbytně nutné, tak bych volila jen extrakci těch předních zubů a jejich nahrazení můstkem (předpokládám, že od dvojky po dvojku)
Je velkým a snad i zbytečným zásahem umrtvovat všechny zbylé zuby a nasazovat tak velkou protetickou práci. Parodontitida je problémem dásní a nikoliv zubů jako takových. Takže pokud jsou jinak zdravé a podaří se u nich přeléčit parodontózní choboty, tak nevidím důvod, proč do nich zasahovat.
Nehledě na to, že ne zcela dokonalým zaplněním kanálků se může časem nastartovat reakce zánětu zubu a musela by se sundat nebo znehodnotit protetická práce - pokud by byla vcelku, nebo po větších úsecích.
Je však ale možné, že se dopracujeme i k druhému navrhovanému léčebnému plánu. Jak říkám, bez shlédnutí rentgenů se špatně hodnotí, ale určitě bych to zkusila co nejméně invazivním způsobem. Pokud to nebude fungovat, pak se vždy může přistoupit i na tu druhou metodu.
Přeji hezký den.
Jana, Grand Dental Clinic