„Při bělení zubů je třeba vzít v úvahu možná zdravotní rizika, ale také postupovat podle platné legislativy," vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., stomatolog a přednosta kliniky Asklepion, „bělení zubů kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv a upravuje ho vyhláška o stanovení hygienických požadavků na kosmetické prostředky Sbírky zákonů. Podle ní smí jednoznačně prostředky s obsahem přítomného nebo uvolněného H2O2 od 0,1 % až do 6 % používat pouze lékař. Kosmetické bělicí preparáty s koncentrací H2O2 vyšší než 6 % se pro úpravu odstínu zubů používat nesmí vůbec," dodává docent Šmucler. Důvodem je, že vyšší koncentrace snadno způsobí zvýšenou doživotní citlivost zubních krčků u disponovaných osob.
Co to pro laika znamená?
V zásadě nic dramatického pro ty pacienty, kteří o svůj chrup pečují a bělení podstupují pod dohledem lékaře nebo doma prostředky, které jim k tomu účelu doporučil jejich stomatolog. Takto je vše správně podle zákona, a především se tak výrazně snižuje riziko poškození zubů a okolních tkání. Bělení zubů nesmí provádět ani dentální hygienistky, pokud nad nimi lékař nedozoruje. Pokud je přítomen, ošetření hygienistkou nic nebrání, jsou pro bělení i všechny související výkony kvalifikované. „Důrazné varování mám pro všechny, kteří se rozhodnou absolvovat bělení v nějakém kosmetickém salónu, tam se lidé doslova stávají těmi pověstnými pokusnými králíky a dávají všanc nejen svůj vzhled, ale i zdraví," říká docent Šmucler. Kosmetičkám ani zdravotním sestrám zkrátka bělicí přípravky nad 0,1 % H2O2 do rukou vůbec nepatří a následky mohou být opravdu velmi závažné. „Nejednou jsem se setkal v ordinaci s pacientem, kterému aplikovaný koncentrovaný bělicí prostředek zničil nejen sklovinu, ale i dáseň a kost pod ní. Napravit takové poškození pak trvá měsíce a je to velmi náročné," zdůrazňuje docent Šmucler.
Bílé zuby ano!
Nutným prvním krokem pro možnost bělení zubů je stomatologické vyšetření a mělo by mu předcházet odstranění případných nedostatků, které lékař zjistí. Nejpoužívanější metoda chemického bělení je založena na působení peroxidu vodíku. Je možné ji provádět buď koncentrovanými přípravky v zubní ordinaci, nebo si pacient bělí zuby sám doma za pomoci přesného nosiče vyrobeného na míru a méně koncentrovaného bělicího gelu. Podrobnou instruktáž provede s klientem lékař v ordinaci. Domácí bělení zubů mívá často větší efekt než bělení v ordinaci, v některých případech je vhodná kombinace obou metod s eventuelními dalšími doplňujícími výkony.
A co zubní pasty?
S lékařem je vhodné poradit se i o výběru zubních past s bělicím efektem. Těch je na trhu velké množství, liší se ale složením a především účinnou látkou zodpovědnou za bělicí efekt. Některé z nich nejsou ale účinné vůbec, jiné mohou způsobit zejména citlivým osobám řadu obtíží, jakou jsou například afty.
Publikováno: 15.7.2013