Co je bělení zubů
Jde o proces, kdy se pomocí peroxidů odbarví usazené pigmenty na vašich zubech, které tak získají svou původní barvu. Pro co nejlepší výsledek je důležité, abyste měli zdravý chrup bez zánětu dásní a bez kazů.
Jaké máte možnosti?
- 1. Ordinační bělení zubů
- a. mechanické: obrušování usazenin z povrchu zubu, pískování
- b. chemické: bělící gely, UV lampy, laserové bělení zubů
- c. aplikace keramických fazet: vnější plocha zubu se překryje tenkou ploškou světlejší barvy, vhodná metoda při zakrytí mezer, narušené skloviny atd.
- d. porcelánové korunky: na obroušené vlastní zuby se nasadí zubní korunky ve vámi vybraném odstínu
- 2. Bělení zubů doma
- a. mechanické: využití bělící zubní pasty, bělících pásků
- b. chemické: sady na bělení zubů
Nejúčinnějším způsobem bývá kombinace obou z výše jmenovaných postupů. Důležitým faktem ale je, že nikdy nelze předem určit, jakého stupně zesvětlení se dosáhne. Proto ani specialisté nedokáží říci, za jak dlouho získáte požadovaný odstín zubů. Obtížněji se zuby bělí u kuřáků a u lidí, kteří užívali tetracyklinová antibiotika.
Co vše způsobuje zabarvení zubů
Základní odstín zubů je vrozený, stejně jako barva vlasů.
„Celkové zabarvení zubu je dáno kombinací barvy a průsvitnosti jeho vnější vrstvy (skloviny) a barvou vrstvy pod sklovinou (zuboviny neboli dentinu), která je oproti sklovině vždy tmavší a v různé míře prosvítá na povrch. Zubovina může být ve své přirozenosti poměrně sytě zabarvená a pokud výrazně prosvítá sklovinou, zásadně ovlivní celkové zabarvení zubu,“ vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., stomatolog a přednosta kliniky Asklepion(1). (více v článku >>)
Nejen potraviny a nápoje jsou příčinou změny odstínu zubů. Možná budete překvapeni, co vše má vliv na barevnost vašeho chrupu:
- časté užívání tetracyklinových antibiotik: zuby jsou hnědé a zašedlé
- genetická dispozice
- vysoký příjem fluoridů(2): na zubech se objevují křídově bílé skvrny
- kouření
- úraz
- špatná zubní hygiena
- colové nápoje
- černý čaj
- káva
- limonády s barvivem
- žvýkačky s barvivem
- bonbony s barvivem
- červené víno
- červená řepa
- mrkev
Ordinační bělení zubů
Pokud je váš chrup zdravý a bez kazů, tedy po kontrole stomatologem, budou obě dvě zmiňované metody pro váš chrup bezpečné. Jen je nutné být vždy pod dohledem specialisty. V případě, že jste se rozhodli pro ordinační bělení zubů, pak určitě pečlivě vyberte stomatologické zařízení.
„Bělení zubů kontroluje Státní ústav pro kontrolu léčiv a upravuje ho vyhláška o stanovení hygienických požadavků na kosmetické prostředky Sbírky zákonů. Podle ní smí jednoznačně prostředky s obsahem přítomného nebo uvolněného H2O2 od 0,1 % až do 6 % používat pouze lékař. Kosmetické bělící preparáty s koncentrací H2O2 vyšší než 6 % se pro úpravu odstínu zubů používat nesmí vůbec. Důrazné varování mám pro všechny, kteří se rozhodnou absolvovat bělení v nějakém kosmetickém salónu, tam se lidé doslova stávají těmi pověstnými pokusnými králíky a dávají všanc nejen svůj vzhled, ale i zdraví,“ vysvětluje doc. MUDr. Roman Šmucler, CSc., stomatolog a přednosta kliniky Asklepion.(3) (celý článek)
Výhody
- dlouhodobý efekt
- okamžitý výsledek
- procedura nijak nepoškozuje zdraví zubů
- možnost vybělení až o několik odstínů
Pro koho není bělení zubů vhodné
Pro pacienty, kteří mají neléčenou paradentózu, zánět dásní, špatnou ústní hygienu. Před ošetřením je nutné nejprve všechny tyto aspekty vyřešit, jinak bude ošetření bez požadovaného efektu a může způsobit velké bolesti zubů i dásní.
Bělení zubů je pro osoby do 15 let nevhodné.
Problém by mohli mít i pacienti, kteří mají citlivé zubní krčky. Nižší výsledný efekt je pravděpodobný i u silných kuřáků.
Bělení zubů při kojení a v těhotenství
Na krásnější bílý chrup si musí počkat i těhotné a kojící ženy. Důvodem je vliv hormonů, který způsobuje více prokrvené sliznice a dochází tak k většímu krvácení dásní. Hrozí vyšší náchylnost k zánětu dásní(4).
Tetracyklinové zuby
Jedná se o barevné i tvarové změny na chrupu (hnědé skvrny). Vznikají podáváním tetracyklinových antibiotik v dětském věku.
„Úspěch konzervativního ošetření tetracyklinem zbarvených zubů záleží na závažnosti zabarvení. Pomocí bělení lze v některých případech dosáhnout uspokojivých výsledků, nikdy však dokonalého vybělení. V takových případech je vhodné dlouhodobé domácí bělení (6-12 měsíců), případně v kombinaci s tzv. startovacím ordinačním bělením. V případě závažnějšího poškození je možno zuby ošetřit pomocí fazet, nebo korunek,“ vysvětluje pro web LekariOnline MDDr. Irena Menšíková(5).
Před ošetřením
Každému bělení zubů by měla předcházet návštěva stomatologa, aby vše ve vašich ústech bylo zdravotně v pořádku. Velmi se doporučuje i odborná dentální hygiena, kdy se ze zubů odstraní plak a zubní kámen. To vše by mohlo ovlivnit konečný výsledek bělení zubů.
Pokud máte zubní náhrady (korunky, atd.), měli byste vědět, že při bělení se mění odstín pouze vašeho chrupu. Pokud je tedy korunka laděná do odstínu před vybělením, může být po ošetření velmi výrazná.
Jak bude vše probíhat
Návštěva v ordinaci trvá přibližně 1,5 - 2 hodiny. Domů odcházíte s okamžitým výsledkem. Celému procesu předchází očištění chrupu leštící pastou a speciálním rotačním kartáčkem. Před samotným bělením je nutné ochránit dásně, s tím pomáhá speciální gel. Aplikace bělícího gelu musí být pečlivá a rovnoměrná. Délka působení záleží na barevnosti před ošetřením a volbě koncentrace gelu. Určitě to ale není déle než několik minut. Pak se zuby důkladně opláchnou a celý proces se zopakuje. Na konci se zuby fluoridují.
Jednotlivé metody bělení zubů
Bělící gel a UV lampa na bělení zubů
Lékař nanese na zuby speciální gel s obsahem peroxidu vodíku. Pak se použije UV lampa, která se nechá 15 minut působit. Pro dosažení co nejlepšího výsledku je dobré celou proceduru 4x zopakovat.
Bělení zubů laserem
Bezbolestná, efektivní a rychlá metoda. Bělení laserem nijak nepoškozuje sklovinu. Celý proces trvá 1 - 1,5 hodiny. Výsledek je patrný okamžitě a vydrží přibližně 2 roky.
Během ošetření vám budou nasazeny ochranné pomůcky - brýle na oči a plastový retraktor (umístěný v ústech). Na rty se nanese speciální vazelína, která zamezí jejich dehydrataci po celou dobu bělení. Dásně chrání silikonová bariéra, která se aplikuje na prostor mezi dásní a sklovinou. Aby silikonová bariéra držela po celou dobu na svém místě, vytvrdí se speciální UV lampou.
Po pečlivé aplikaci bělícího gelu, který musí být rozetřený na každém zubu, je před ústa umístěná laserová lampa, která chrup ozáří a celý proces urychlí. Procedura se opakuje 3-4x po 12-15 minutách.
Walking bleach technika - vnitřní bělení zubů
Speciální metoda, která zvládne vybělit i silně zažloutlé a mrtvé zuby. Samotnému bělení předchází odstranění všech nečistot z korunky zubu - zbarvené zbytky kořenových výplní, kazy, atd. Zub dále vyžaduje pečlivé ošetření zubních kanálků.
Do korunky zubu se vloží bělící vložka s 30% peroxidem vodíku. Dále se aplikuje ještě několik důležitých látek a zub se uzavře (provizorně). Zhruba po týdnu je kontrola a případné opakování celé procedury. Když se dosáhne vytouženého výsledku, zub se definitivně uzavře.
Co vás čeká doma
- po dobu dvou týdnů vyřaďte z jídelníčku kyselé nápoje a potraviny (jogurty, ocet, jablečný ocet, ovoce, dresingy, džus, víno)
- pár dní budou zuby a dásně více citlivé, pokud by stav přetrvával, poraďte se se stomatologem, zcela určitě by vám doporučil aplikovat fluoridové gely
- dbejte na zvýšenou dentální hygienu, jen tak si výsledek udržíte co nejdéle
- alespoň na dva týdny (ideálně dlouhodobě) omezte kouření, pití červeného vína, čaje a kávy
Efekt po ordinačním bělení zubů
Výsledek je patrný okamžitě a vydrží i několik let. Velmi záleží na tom, zda kouříte, nebo holdujete potravinám s obsahem barviv.
Pokud máte v ústech korunky a bílé výplně, bohužel vás musíme informovat, že jejich barva se bělením nemění. Možností je jejich výměna za světlejší odstín. Nové korunky a výplně se doporučuje měnit až cca po dvou týdnech od bělení, kdy se barevnost stabilizuje.
I vybělené zuby časem mění svůj odstín. Lehčí ztmavnutí je zcela běžné, dobrou zprávou je, že k úplně původní barvě se nikdy nevrátí. Krásně zářivý chrup udrží pravidelná návštěva dentální hygienistky, která se postará o povlak a pigmenty z jídla a doporučí i vhodné bělící přípravky, které pomohou s udržením světlejších odstínů. Když nebudete spokojení, je možné celý proces bělení zopakovat.
Komplikace
Bílé skvrny po bělení zubů vás nemusí znepokojovat. Jde o to, že už jste je měli před samotným ošetřením, jen jsou v současné době více viditelné. Může jít o usazeniny vápníku, či běžné projevy barevnosti skloviny. Pokud do několika dní nezmizí, objednejte se na dentální hygienu, kde vám zjistí příčinu a pomohou s odstraněním.
Bělení zubů doma
Domácí bělení zubů je velmi oblíbené a rozšířené. Je však celá řada metod, které nejen, že nefungují, ale mohou vaše zuby nenávratně poškodit.
Lze je rozdělit na kosmetické procedury a bělení zubů doma s dohledem specialisty. U první zmiňované možnosti jsou volně v prodeji různé přípravky na bělení zubů: gely, pudry a pasty. V nich jsou složky pro zářivý úsměv ve velmi malé koncentraci a efekt nebývá zaručený. Navíc hrozí, že byste si bez konzultace u odborníka mohli pořádně podráždit dásně a zubní krčky.
U druhé metody je výsledek jistý, a navíc po správné instruktáži stomatologa vašim zubům nemůžete nijak uškodit.
Pokud tedy bělení zubů doma, pak jedině pod dohledem a s instrukcemi od lékaře.
Domácí bělení pod dohledem
Provádí se pomocí speciálně připravených sad na bělení zubů, které obsahují individuálně vyrobené plastové nosiče, na které si budete dle instrukcí nanášet bělící gel. Podle koncentrace vám lékař doporučí noční (10-15% peroxid) nebo denní (15% peroxid a více) proceduru. I délka působení závisí na výběru bělícího gelu.
Přípravky na bělení zubů
Pro lepší vzhled chrupu můžete volit i mezi volně prodejnými přípravky. Ale počítejte s tím, že nedocílíte kýženého efektu. Navíc může dojít k mnoha nežádoucím účinkům:
- poškození skloviny
- vznik nevzhledných skvrn
- nestejnoměrné vybělení
- poškození dásní
- citlivé a odhalené zubní krčky
- vyšší citlivost dásní
Metody domácího bělení a jejich úskalí
Bělení zubů peroxidem
Pokud se nedomluvíte se specialistou, můžete naletět podvodníkům a koupit si nevhodnou koncentraci peroxidu. Pak hrozí, že si nenávratně poškodíte sklovinu. Jedinou a správnou možností je sada na bělení zubů doma, kterou máte přímo od stomatologa. Ten vám zhotoví nosič gelu přesně do vašich úst, vybere správnou koncentraci peroxidu a vysvětlí, jak přesně vše provádět, abyste vašim zubům neublížili.
Bělení zubů Opalescence
Nejprve vám na dentální hygieně odeberou otisky vašich zubů. Laboratoř z nich následně vyrobí speciální silikonové formy, které vám přesně pasují do úst. Doma si do přední části aplikujete bělící gel. Lékař vám dle intenzity peroxidu přesně řekne, jak dlouho jej smíte nechat působit. Většinou jde, v případě této metody, o 16% a 10% karbamid peroxid bělící gel a nechává se působit 4-6 hodin na noc. Výsledky se dostaví 3. - 4. týden.
Bělící pásky
Existuje jich celá řada. Pásky s látkou, kterou používají stomatologové při bělení, samozřejmě v nižší koncentraci, pásky s aktivním uhlím a další. Jejich používání je snadné. Nalepují se na horní a dolní zuby přesně podle návodu. Výhodou je jejich cenová dostupnost, ale efekt nebývá tak výrazný, jako u procedury v ordinaci. Nejsou příliš vhodné pro citlivé zuby a všeobecně byste se před jejich použitím měli poradit s dentální hygienistkou.
Přírodní bělení zubů
Samozřejmě, že existuje i celá řada „babských rad“, bohužel s minimálním účinkem.
Bělení zubů kokosovým olejem
Kokosový olej se získává z rozemletých jader kokosového ořechu. Z 90 % se skládá z nasycených kyselin. Díky tomu působí v ústech antibakteriálně, ale bohužel zuby nebělí. Kokosový olej neobsahuje žádné složky, které by zvládly změnit odstín zubní skloviny.
Bělení zubů sodou
Někteří z vás odvážných kombinují jedlou sodu se šťávou z citronu. Jedlá soda sice mechanicky odstraňuje pigmentaci na zubech, ale bohužel také obrušuje i sklovinu, a tím ji narušuje. A citron? Rozleptává sklovinu a může ji velmi vážně a nenávratně poškodit.
Bělení zubů banánovou slupkou
Prý k bělení stačí středně zralý banán, který má optimální množství draslíku, látky, která by měla vaše zuby zesvětlit. Pak už jen stačí si kouskem slupky přejíždět přes zuby asi dvě minuty. Výsledek? Relativně bez efektu.
Bělení zubů jablečným octem
Jablečný ocet je velmi zdravou potravinou pro posílení imunity. Ve spojení s bělením zubů už nikoliv. Věříme, že může fungovat, ale uvědomte si, že obsahuje vysoké množství kyselin, které oslabí a ničí sklovinu. Metodu v žádném případě nedoporučujeme.
DOMÁCÍ BĚLENÍ ZUBŮ VERSUS ORDINAČNÍ
Abyste si mohli udělat lepší přehled o tom, která metoda je lepší, připravili jsme pro vás přehlednou tabulku.
Ordinační bělení zubů |
Domácí bělení zubů |
||
VÝHODY |
NEVÝHODY |
VÝHODY |
NEVÝHODY |
jste pod dohledem odborníka |
vyšší cena |
nižší cena |
výsledek závisí na vaší důslednosti |
okamžitý výsledek |
méně stabilní efekt |
stabilní efekt |
konečný výsledek po 4-6 týdnech |
před bělením vám bude důsledně zkontrolován stav vašeho chrupu |
vyšší koncentrace peroxidu |
nižší koncentrace peroxidu |
může se objevit bolest v krku a žaludku, která je zapříčiněné únikem peroxidu vodíku |
po aktivaci světlem se mohou výjimečně objevit bílé skvrny na sklovině |
v případě špatně zhotoveného nosiče může dojít k podráždění dásní a sliznic |
Jaké je nejefektivnější bělení zubů?
Pokud vhodně zkombinujete obě metody. První proceduru podstoupíte pod dohledem specialisty a následně si od něj necháte připravit sadu na bělení zubů doma.
Jak dlouho vydrží bělení zubů
Nejlepšího a dlouhodobě trvalého výsledku dosáhnete, když zkombinujete oba dva typy bělení - ordinační a domácí s pomocí bělící sady navržené přímo od specialisty.
V každém případě, ať se rozhodnete pro kteroukoliv z nich, určitě se svěřte do rukou skutečných odborníků a nepořizujte si domů pochybné bělící sady.
Cena bělení zubů
Cena bělení zubů začíná na 6 000 Kč. Záleží na výběru lokality a kliniky. Kompletní ceník najdete zde >>
Jak ještě vylepšit vzhled vašich zubů?
Zdravé zuby = hezké zuby. K tomu, abyste získali zdravý a zářivý úsměv, je třeba věnovat chrupu maximální péči. Proto byste neměli podceňovat dentální hygienu. Svěřte se alespoň jednou ročně (ideálně 2x za rok) do rukou specialistů. Proč? Tento „generální úklid“ zajistí šetrné odstranění zubního kamene, zbaví vás zápachu z úst a odstraní zubní povlak, který bývá příčinou vzniku zubního kazu. Dentální hygiena je účinnou metodou prevence vzniku parodontózy. A při správné péči prodloužíte životnost vašeho chrupu a ušetříte za keramické korunky, zubní implantáty, plomby a další zubní náhrady. A když s pečlivostí odstraníte zubní povlak, možná zjistíte, že se pod ním skrývají o několik odstínů světlejší zuby.
Reference:
-
Lekari-online.cz. 2020. BĚLENÍ ZUBŮ.Asklepion - Institut klinické a estetické medicíny - STOMATOLOGIE. [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/zakroky/beleni-zubu [21.10.2015]
-
Alvarez JA, Rezende KMPC, Marocho SMS, Alves FBT, Celiberti P, Ciamponi AL. Dental fluorosis: exposure, prevention and management. Med Oral Patol Oral Cir Bucal. 2009, roč. 14, čís. 2, s. E103–7. Dostupné online [PDF]. PMID 19179949.
-
Lekari-online.cz.2020. Asklepion - Institut klinické a estetické medicíny - STOMATOLOGIE. KRÁSNĚ BÍLÉ ZUBY JEDINĚ POD DOHLEDEM LÉKAŘE!. [online] Dostupné na:https://www.lekari-online.cz/stomatologie/novinky/krasne-bile-zuby-jedine-pod-dohledem-lekare [15.7.2013]
-
Hancock Village Dental, Is it Safe to whiten your teeth during pregnancy. Dostupné online (English)
-
Lekari-online.cz.2020. Diskuze. MUDr. Marek Baran. Citace MDDr. Ireny Menšíkové. [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/beleni-zubu/zuby-i4321 [5.9.2012]
Aktualizováno: 8.3.2021