Endodoncie (ošetření kořenových kanálků)

Endodontické ošetření vám může zachránit zub. Co vše vás v rámci čištění zubních kanálků čeká? Jaká je cena endodoncie a proč zánět zubu není vhodné podcenit? Máme pro vás kompletní vysvětlení celého zákroku a navíc se dozvíte, co znamená apex zubu, periodontitida a reendodoncie. Věřte, že byste tyto pojmy měli znát. Možná se vás týkají víc, než si myslíte.

 

zubni kanalky istock small
Endodoncie je čištění zubních kanálků. Díky moderní medicíně jde o nebolestivé ošetření, které vám může zachránit zub před vytržením. (zdroj: istockphoto.com)

 

Co je endodoncie

Specializovaný stomatologický zákrok, při kterém se ošetřuje vnitřní prostor zubu. Čištění zubních kanálků umožní záchranu zubu před zánětem a následným vytržením (extrakcí). Kořen zubu se ošetří a prostor, kde byl zubní nerv, se vyplní.

Jak vypadá zub

Pro snadnější přehled o tom, co se při tomto ošetření děje, bude lepší si popsat jednotlivé části zubu.

Základní dělení je na:

  • korunka
  • krček
  • kořen

Jednotlivé části zubu (postupujeme odshora):

  • sklovina
  • korunka
  • zubovina (dentin)
  • dáseň
  • dřeňová dutina
  • cement
  • kořen zubu
  • kořenový kanálek
  • hrot kořene (apex zubu) – v této části vstupují do zubu cévy a nervy
  • cévy a nervy

Čím se endodontické ošetření zabývá

  • dezinfekce vnitřní části zubu
  • odstranění zubní dřeně poškozené vlivem zubního kazu, nebo úrazu
  • čištění zubních kanálků
  • výplně kořenů zubů
endodoncie 1
Čištění zubních kanálků. Foto vpravo ukazuje již ošetřený a vyplněný zub. (zdroj: Soukromý archiv Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE)

 

Kdy je nutné podstoupit čištění zubních kanálků

Na začátku, kdy je potřeba ošetřit zubní kanálky, je zubní kaz a bakterie, které narušují zubní sklovinu. Pokud kaz neřešíte včas, proniká přes poškozenou sklovinu až do zubní dřeně. V případě, že necháte zub bez ošetření, hrozí vám odumření zubní dřeně a bakterie se rozšíří do okolí zubu. Zánět potupně narušuje celou tkáň zubního lůžka a infekce se rozšíří až k samotným cévám a nervům.

„V konečném důsledku se pak mohou bakterie krví dostat dále do těla a negativně ovlivnit fungování celého organismu,“ doplňuje MUDr. Alexander Schill, Schill Dental Clinic Praha(1).

Kdy je nutné podstoupit endodontické ošetření

 

Akutní pulpitida 

Zánět zubní dřeně a nervu. Onemocnění je bolestivé a vede k odumírání zubní dřeně. Jsou i případy, kdy je zánět zubní dřeně bez příznaků. V takovém případě se infekce dostává k zubu krevní cestou z jiné části těla. 

Retrográdní pulpitida

Infekce se do dřeňové části dostává otvorem, kudy vedou cévy a nervy. Tento typ infekce hrozí u pacientů s parodontózou.

Akutní periodontitida

Zánět v okolí hrotu kořene zubu. Jde o místo, kdy do zubu vstupují cévy a nervy. Nejspíše toto onemocnění znáte jako zánět zubního nervu. Příčinou bývá neléčený zubní kaz a vnik bakterií do středu zubu. Zánět zubního nervu poznáte podle silné a pulzující bolesti, která se stupňuje v noci. Běžná analgetika nezabírají. Při akutní periodontitidě se objevují i otoky, horečky a silné bolesti hlavy.

Jak poznat zánět zubu

Poznáte jej velmi snadno – projevuje se prudkou pulzující bolestí, horečkami a otoky. Ideální je předcházet vzniku zánětu pravidelnými návštěvami u stomatologa, který včas ošetří zubní kaz. Pokud se zánět neřeší, může dojít k rozpadu čelistní kosti a v případě řešení ztráty zubu implantátem, je nutné kost nastavit (augmentace čelistní kosti). Zákrok je pak zdlouhavější a finančně nákladnější.

Jak probíhá endodontické ošetření (čištění kanálků)

Délka zákroku se pohybuje v rozmezí 40 - 120 minut. Velmi záleží na množství ošetřovaných kanálků a vůbec celkovém stavu zubu. Zákrok lékaři provádí mechanicky nebo pomocí operačního mikroskopu.

  1. Stanovení diagnózy: Celému ošetření předchází rentgenový snímek, který pomůže lékaři zpřehlednit celou situaci ve vašich ústech. Prozradí mu i důležitý údaj – délku kořene. K lepší diagnostice se využívá i tzv. apexlokátor, který přesně změří délku kořenového kanálku.
  2. Anestezie: Lékař pomocí injekce aplikuje lokální anestezii. Ve většině případů jde o nebolestivé ošetření. Může se ale stát, že pokud budete mít akutní zánět, bude lokální anestezie hůře působit. V případě, že se jedná jasně o mrtvý zub, anestezie není potřeba.
  3. Aby se bakterie nedostaly ke kořeni zubu, použije se speciální pomůcka – kofferdam. Ten zabrání proniknutí slin k ošetřovanému místu. Celý zub od okolí izoluje.
  4. Trepanace zubu: Následně se odstraní zubní dřeň z dutiny zubu, která je napadená zubním kazem. Po vyvrtání lékař najde vchody do kořenových kanálků a provede rozšíření vstupu.
  5. Potom přichází na řadu speciální nástroj, který rozšíří, očistí a zprůchodní zubní kanálky. V tuto chvíli pracuje lékař v prostoru 1-1,5 mm. Aby se odstranily všechny bakterie ze zubní dřeně a kořene zubu, je nutné provést dezinfekci.
  6. Extirpace: Pomocí speciální nervové jehly se odstraní zubní nerv ze všech kanálků.
  7. Poslední částí endodontického ošetření je hermetické uzavření kořenových kanálků výplní. Jde o materiál, který zamezuje pronikání bakterií. Velmi záleží na míře zánětu v zubu. Někdy se zub ještě na 10-14 dní vyplní dezinfekční vložkou, aby se odstranily zbytky bakterií a kanálek byl maximálně čistý. Pak je nutné návštěvu zopakovat. K definitivnímu uzavření dochází až ve chvíli, kdy si je lékař jistý, že je celá oblast v pořádku a pečlivě ošetřená.
  8. Po ošetření probíhá kontrolní rentgenový snímek, který ověří, zda jsou kanálky dostatečně vyplněné.

U celého ošetření je důležité vyčistit a zaplnit všechny kanálky, které zub má.

Způsoby plnění zubního kanálku

 

3D plnění: Metoda vertikální kondenzace

Pomocí speciální pícky se do kořene sune nahřátá výplň, která se díky své konzistenci dostane i do odestupů kanálků. Jedná se o nejpreciznější metodu výplní, ale není hrazená pojišťovnou.

Metoda laterální kondenzace

Zubní kanálek se postupně uzavírá pastou (sealerem), která spojuje větší množství guttaperchových čepů. Speciální nástroj je rozprostře do stran a kořen skvěle vyplní. Tuto metodu si hradíte jako samoplátci.

Metoda centrálního čepu

Pomocí spirálového rotačního plniče se kanálek zaplní speciální hmotou. Společně se do kanálku zavádí centrální čep. Tento způsob je jako jediný hrazený zdravotní pojišťovnou. Při aplikaci se do hmoty dostane velké množství vzduchových bublinek a zub není dokonale vyplněný. Může tak docházet k opakované infekci a nutnosti reendodoncie.

Následná péče

V rámci následné péče po endodontickém ošetření záleží na tom, zda je zub již definitivně uzavřený, nebo je použitá provizorní výplň. Dezinfekční vložka v zubu může způsobovat vyšší citlivost na skus. Pokud by byl zánět větší a tvořil by se v místě váček, může se lékař rozhodnout pro dodatečné naříznutí dásně a vypuštění hnisu. V tomto případě se nasazují i antibiotika.

Citlivost zubu po endodoncii ustupuje po pár dnech. Někdy může být zub citlivější cca dva týdny. Bolest by se však neměla vůbec stupňovat. Chvíli po odeznění anestezie se vám může zdát, že je zub vyšší, tlačí a tepe v něm. To by mělo přestat přibližně do 3-4 dnů.

Aby byla endodoncie s maximálním výsledkem, je nutné ošetření vhodně finalizovat zhotovením korunky, která je oporou zubu a pomůže rozložit žvýkací sílu a zabránit tak jeho zlomení. Korunka se doporučuje jen v případě, že došlo k velkému poškození a váš zub už není zcela v kondici snést nápor žvýkání.

Velmi důležité je, abyste po zákroku dodržovali maximální dentální hygienu. Jde o to, aby se kolem zubu netvořil plak a s ním spojené bakterie, které mohou za vznik zubního kazu a infekce.

endodoncie 3
Rentgenový snímek ošetření zubních kanálků. (foto: soukromý archiv MDDr. Jany Beranovské)

 

Komplikace po endodoncii

Bolest po uzavření zubu
V případe aplikace dezinfekční vložky zubu se může objevovat dočasná citlivost při skousnutí. Pokud by bolest zubu po zaplnění sílila, je nutné navštívit stomatologa. Může se jednat o váček (hnis) pod zubem a je nutné místo ošetřit a nasadit antibiotika.

„Po ošetření kanálků se může stát, že zub bude pobolívat, přeci jen jde o zásah do inervace zubu. pokud je však bolest velmi silná, nereagující na léky a přetrvává delší dobu, doporučuji se akutně objednat k lékaři na kontrolu, aby se podíval, zdali se neděje něco nepatřičného,“ vysvětluje MUDr. Anastasia Polunina z Mediestetik.(2)

Bolest po endodontickém ošetření se objevit může. Neměla by být intenzivní, spíše tupá, nepulzující a ustupující. V opačném případě se obraťte na specialistu.

Bolest dásně
Několik dní může být dáseň citlivá. Důvodem je spona na kofferdam (nástroj izolující zub od slin a krve při ošetření). Ta dáseň může podráždit a dočasně způsobit vyšší citlivost, která ale do pár dnů vymizí.

Zvýšená teplota
Velmi výjimečně vám může vyskočit tělesná teplota do 38°C. Děje se tak do 24 hodin od zákroku, případně po zalomení kořenového nástroje. Vždy svůj zdravotní stav konzultujte se svým ošetřujícím lékařem.

Flare-up fenomén
V okolí zubu se objeví výrazný otok měkkých tkání. Může vést až ke vzniku abscesu. V takovém případě je nutná reendodoncie nebo uvolnění hnisu pomocí naříznutí dásně a nasazení antibiotik.

Bolest mrtvého zubu
Je možné cítit bolest zubu po odstranění nervu? V případě, že vás po endodontickém ošetření zub bolí, může se jednat o dásně, které dostanou při zákroku zabrat. Tato bolest by měla odeznít. Kupte si pastu na citlivé dásně a po pár dnech by mělo být vše v pořádku.

Bolest u mrtvého zubu může způsobovat absces pod ním. V každém případě, pokud nepřichází zlepšení, navštivte svého stomatologa a řešte vše včas.

Prasklý zub ke kořeni
Zub je velmi křehký od předešlých ošetření, a i u něj může dojít k prasknutí. Podstupujete-li endodoncii, pak s vědomím, že během zákroku je možné, že lékař přejde k vytržení zubu z důvodu, že se nedá již zachránit.

Co je mikroskopická endodoncie

Při ošetření kořenových kanálků zubu je nutné vyčistit prostor s rozměry od 0,1 do 0,5 mm. Pomocí mikroskopické endodoncie, kdy se používá mikroskop s mnohonásobným zvětšením, je tato práce mnohem snadnější a preciznější. Díky tomu lze zachránit zuby, které by se jinak musely vytrhnout a ošetřit i složitěji větvené kořeny.

Reendodoncie

Reendodoncie je opětovné ošetření kořenového kanálku. Důvodů může být několik. Špatně vyčištěný kanálek, nedostatečné vyplnění, infekce, absces. V takovém případě dochází k reinfekci a je nutné kanálky znovu a důkladněji pročistit. Velmi často se v této fázi nasazují i antibiotika.

Pokud je nutné znovu endodoncii podstoupit, hrozí zde riziko oslabení zubu, prasknutí kořene. V krajním případě je nutné zub vytrhnout.

Čištění zubních kanálků - cena a hrazení pojišťovnou

Cena endodontického ošetření se může lišit. Vliv na to má počet ošetřovaných kanálků. Nikdo dopředu bez RTG nedokáže říci, zda máte dva nebo pět kanálků. Průměrně se cena za endodoncii pohybuje okolo 8 500 Kč. Někteří lékaři uvádí ve svém ceníku částku za jeden zubní kanálek okolo 1 000 - 1 500 Kč.

Mikroskopická endodoncie začíná okolo 1 500 Kč za jeden zubní kanálek.

U ceny reendodoncie také není možné hovořit o konkrétní částce. Některé kliniky v případě opakování zákroku nabízí 50% slevu. Většinou jde o omezenou nabídku např. do tří let od prvního endodontického ošetření.

Hradí ošetření pojišťovna?

Existují různé metody vyplnění zubních kanálků a liší se i tím, zda jsou hrazeny pojišťovnou. Jak jsme již uvedli, pouze metoda plnění centrálními čepy je hrazena pojišťovnou. Není však tolik spolehlivá, jako ostatní dvě metody, které jsme zde již popsali.


 

Reference:

  1. Lekari-online.cz. 2020. ENDODONCIE  –  ŘEŠENÍ PŘI POŠKOZENÍ ZUBNÍHO NERVU. MUDr. Alexander Schill, Schill Dental Clinic Praha, [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/novinky/endodoncie-reseni-pri-poskozeni-zubniho-nervu [11.12.2018]
  2. Lekari-online.cz. 2020. Diskuze. MUDr. Anastasia Polunina, Mediestetik, skupina klinik  – STOMATOLOGIE, [online] Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/endodoncie/bolest-po-osetr-korenovych-kanalku-i131763 [9.3.2015]

 

Aktualizováno: 8.3.2021

Endodoncie (ošetření kořenových kanálků) - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Endodoncie (ošetření kořenových kanálků)

85% spokojeno. 37 recenzí pacientů.

Doktor ve Vašem okolí