Proč ne přímo a proč přes laboratoř
U rozsáhlých defektů není někdy možné dostatečně dobře utěsnit okraje budoucí výplně anebo vytvořit dobrý bod kontaktu se sousedním zubem. Toto vše se lehce vytvoří při práci na sádrovém modelu v laboratoři.
Proč kompozitní materiál a proč ne keramika
Obecně lze říci, že kompozitní materiál je ve srovnání s keramikou levnější a tudíž i ošetření pomocí kompozitních prací je cenově přijatelnější při velmi podobném komfortu. Kompozitní práce jsou v případě poškození také snadno opravitelné přímo v ústech pacienta.
Průběh ošetření vypadá tak, že nejprve je pacientovi aplikována injekční anestezie. Po té je odstraněna nevyhovující výplň či kazivá léze. Po té jsou upraveny okraje preparace pro otisk. Následuje otisk preparovaného zubu a protilehlé čelisti. Následně zubař zhotoví provizorium, které bude mít pacient v ústech do další návštěvy. Do té doby je v laboratoři zhotovena kompozitní práce na sádrovém modelu.
V druhé návštěvě je pacientovi nasazen kofferdam (latexová blána), která zabrání slině kontaminovat pracovní pole. Bez této pomůcky není takřka možné kvalitně kompozitní práci nalepit.
Onlej, či inlej je pak nalepena na vypreparované zuby, upravena do skusu a finálně vyleštěna. Základem dlouhodobé životnosti je správná péče zubním kartáčkem a pomůckami mezizubní hygieny.
Aktualizováno: 23.7.2012