Jaký druh rovnátek si vybrat? Kolik stojí ortodontická léčba a co vše se s rovnátky (ne)smí dělat? Vše o běžných fixních aparátech i neviditelných rovnátkách na jednom místě. Projděte si ceny, celou léčbu ortodontisty i seznam potravin, kterých se budete při nápravě křivých zubů muset vzdát.

Co jsou rovnátka

Rovnátka se odborně označují jako ortodontický aparát. Pomáhají srovnat křivé zuby a usměrnit jejich růst. Nasazují se na dolní i horní čelist. Existuje řada druhů: fixní rovnátka, neviditelná rovnátka, keramická i samoligovací.

rovnatka istock small
Zubní rovnátka napravují křivé zuby. (foto: istockphoto.com)

 

Co vše rovnátka vyřeší

Křivé zuby – Za křivé zuby může genetika, vývoj člověka, úraz, ale také nesprávný růst zubů moudrosti. Problémem může být menší čelist na větší zuby. Pak je důležité dát zubům správný směr růstu.

Zubní oblouk – Je důležité mít správný tvar zubního oblouku. V dolní čelisti se nachází parabolický a v horní elipsovitý. V něm jsou umístěné zuby. Každý z nich má své místo tak, aby při skousnutí zapadaly přesně do sebe. Jakékoliv vybočení zuby zatěžuje a je nutné jeho tvar napravit.

Estetické nedokonalosti – Vystouplý zub a další nepravidelnosti chrupu.

Proč chtít rovné zuby

Nejde jen o estetickou stránku věci, ale rovné zuby jsou více odolné proti vzniku kazu. Plak a zubní kámen se na nich hůře udrží. Stejně tak jsou méně náchylné k zánětu dásní a riziku vzniku parodontózy.

Kdy začít s rovnátky

Ideální čas na rovnátka je mezi 10 – 14. rokem. V této fázi vývoje zuby, čelist i hlava ještě rostou a náprava je tak mnohem snazší a není tolik zdlouhavá, jako v dospělosti.

Jak dlouho se nosí zubní rovnátka

Jakmile jsou vaše rovnátka nasazená, budete je mít v průměru 1 až 3 roky. Po jejich odstranění přichází retenční – záchovná fáze. Asi 6 měsíců budete nosit speciální fixaci zubů, aby se nevrátily do původní pozice. Po několik let se ještě doporučuje nosit rovnátka alespoň na noc.

rovnatka1
Srovnání křivých zubů. Léčba fixními rovnátky. (foto: Mediestetik, skupina klinik - STOMATOLOGIE)

 

Co je ortodoncie

Ortodoncie se řadí ke specializovanému oboru stomatologie. Zabývá se postavením čelistí a zubů. Hledá příčiny a způsob, jak křivé zuby a jiné vady zubních oblouků a čelistí napravit.

Ortodontista vám pomůže změnit polohu zubu a zlepší estetickou stránkou vašeho chrupu. Návštěva ortodontisty je důležitá i pro kontrolu správného vývoje chrupu v dětském věku.

Jak probíhá spolupráce s ortodontistou

  • Konzultace: Nejprve vás čeká první konzultace, kdy specialista zhodnotí postavení zubů, růst čelisti i stav celého zubního oblouku. Součástí je zhotovení RTG snímku i profilu hlavy. U dětí je nutné dodat ještě RTG zápěstí, z kterého se určuje skeletální věk.
  • Plán léčby: Následně se vytvoří plán léčby a navrhne vhodné řešení a typ rovnátek.
  • Cena rovnátek: Před samotným zahájením léčby je důležité probrat cenovou kalkulaci.
  • Samotná léčba: U dětí se občas volí i snímací rovnátka, fixní aparát je ale pro důslednější léčbu vhodnější. Pomocí kovových zámečků se postupně nastavuje správný směr zubů. Doba léčby je od 2–3 let. Záleží na vadě chrupu. Důležitá je perfektní ústní hygiena.
  • Udržovací fáze: I když budou rovnátka odstraněna, je důležité doplnit léčbu tzv. retenčními deskami, které zabrání vrácení do původního postavení zubů. Jen tak se výsledek léčby stabilizuje.

„Celosvětově se za nejúčinnější způsob udržování zubů v nové pozici po rovnátkách považuje kombinace fixního retaineru a snímacího rovnátka na noc (deska nebo tvrdá folie). Ani jedno zvlášť nefunguje dobře,“ vysvětluje MUDr. Ondřej Suchý.(1)

rovnatka2
Ortodontická léčba. Fotky před a po. (foto: MUDr. Petr Vinš)

 

Druhy rovnátek

  • Snímatelná rovnátka
  • Neviditelná rovnátka - speciální průhledné fólie
  • Fixní aparát: keramická nebo kovová rovnátka

Snímatelná rovnátka

Jsou častou volbou u dětí, kdy je chrup ještě i z mléčných zubů. Bohužel výsledek u snímacího aparátu se odvíjí od důslednosti nošení. Skládají se z drátů a pryskyřic. Používají se velmi zřídka. Nevýhodou snímacích rovnátek je delší léčba a rychlejší návratnost do původního stavu.

Stejně tak je u tohoto typu nasazovacích rovnátek náročná ústní hygiena a zhoršená mluva - šišlání. Tento typ rovnátek se v současné době používá spíše jako fixace po sundání pevného aparátu.

Rovnátka na noc
Někdy stačí používat rovnátka pouze v noci. Řeší ale jen malou drobnou korekci a výsledek nebývá tak efektní. Právě proto se už od tohoto typu upouští.

Fixní rovnátka

Patří k nejefektivnějším a nejlevnějším typům. Velmi spolehlivě rovnají zuby. Ortodontista vám nabídne buď klasická rovnátka se zámky se speciálními barevnými gumičkami, lingvální rovnátka nebo samoligovací.

Keramická rovnátka
Fixní rovnátka mohou mít zámky z keramiky. Často je volí právě dospělí, protože se doplňují o průhledné gumičky, které nejsou tak nápadné.

Kovová rovnátka
Stejně tak je možné fixní aparát volit s kovovými zámečky, obvykle se kombinují s barevnými gumičkami. Jsou skvělou variantou pro dospívající děti, které baví různé módní doplňky.

Samoligovací rovnátka (Damon zámky)
Díky speciálním zámečkům dochází k nižšímu tření mezi drátem a zámkem. Urychlují léčbu, jsou pohodlnější a pevnější.

 

rovnatka3
Ortodontická léčba špatného skusu. Fotky před aplikací rovnátek a po léčbě. (foto: MUDr. Petr Vinš)

 

Neviditelná rovnátka

Neviditelná rovnátka si můžete snadno představit jako průhledný chránič zubů, který používají například boxeři. Díky 3D simulaci je možné ukázat, jak budou vaše zuby vypadat po léčbě.

Výhody:

  –  průhledný silikon není vidět
  –   díky časté výměně nehrozí, že se zuby pod nimi zbarví od kávy a jiných potravin
  –   není nutné vynechávat některé problémové potraviny
  –   při jídle je nemáte v ústech a můžete pohodlně vše žvýkat
  –   snadné vyndání, když potřebujete
  –   jednodušší čištění zubů
  –   méně návštěv po dobu ortodontické léčby, ideální je 1x za 3 měsíce

Co vyřeší průhledná (lingvální) rovnátka:

  • mezery mezi zuby
  • předkus
  • nepravidelnost chrupu
  • natěsnané zuby

Tento typ rovnátek není vhodný pro každý chrup. Proto je nejprve nutná návštěva a konzultace na ortodoncii.

Pokud je u vás možné použít neviditelná rovnátka, čeká vás nejprve řada rentgenových snímků a otisků chrupu. Silikonový otisk pomůže vyrobit speciální fólii. Otisk se přenese do počítače, kde se nasimuluje pohyb a nasměrování zubů, aby došlo k vyřešení problému. Díky tomu je možné vyrobit rovnátka přímo na míru a na konkrétní problém. Pro dokonalý chrup se vyrobí několik nosičů, které postupně mění směr zubů.

Neprůhledná rovnátka jsou vyrobená z termoplastického materiálu. K nápravě dochází tak, že se postupně střídají různé nosiče, které zuby pomalu vrací tam, kam je požadováno. U běžné kosmetické vady se střídá 7 nosičů, u většího problému může být vyrobeno až 40 různých nosičů, které se postupně střídají. Pořadí a interval střídání určuje ortodontista.

Průhledná rovnátka Invisalign®
Nejběžněji používaný typ neviditelných rovnátek. Speciální počítačová technologie nasnímá váš chrup a navrhne přesnou terapii včetně ukázky výsledku. Ortodontická léčba spočívá v přesně stanoveném střídání jednotlivých nosičů (viz info výše).

rovnatka4
Léčba křivých zubů fixním aparátem. Fotky před a po nošení rovnátek. (foto: Ortovia s.r.o.)

 

Rovnátka v dospělosti

Nasazovací rovnátka se v dospělosti příliš nepoužívají. Dospělý pacient vyžaduje větší nenápadnost a rychlejší estetické zlepšení. Pokud finanční situace dovolí, volí se při léčbě snímací neviditelná rovnátka Invisalign®. V případě, že je nutné sáhnout po levnější variantě, přichází na řadu fixní rovnátka s co nejméně nápadnými zámečky a gumičkami.

Péče: snímací rovnátka, čištění zubů a další

Čištění zubů s rovnátky
Jisté je, že vám čištění zubů zabere dvakrát tolik času, než před rovnátky. Nejdůležitější péči věnujte zámečkům, do kterých se během dne dostává plak a zbytky jídla. Zuby se musí čistit dvakrát denně a rozhodně nezapomínat na mezizubní kartáček. Jen tím se dostanete pod jednotlivé drátky.

Určitě začínejte nejprve se zámečky a prostorem mezi nimi, pokračujte oblastí mezi řezací hranou zubů. Nakonec zbytek zubní skloviny a částí, kde začíná dáseň.

Ústní dutina a mezizubní prostor bude nutné držet v naprosté čistotě, aby nedošlo k zánětu dásní a případnému vzniku paradentózy.

Zubní nit
Pokud byste s rovnátky chtěli používat zubní nit, je potřeba speciální finty na protažení. Protáhněte krátký konec niti prostorem mezi hlavním obloukem a horní částí zubu nejblíže dásni. Jemným řezacím pohybem upravte nit na každé straně dvou zubů, mezi nimiž je nit. Dávejte pozor, abyste nezatáhli směrem dolů příliš silně a neporušili upevnění rovnátek.(2)

Ústní hygiena a kartáček na rovnátka
Nejdůležitější ústní hygiena je večer, kdy je nutné odstranit všechny zbytky jídla a plaku. Velkým pomocníkem mohou být speciální zubní kartáčky na rovnátka. Mají jinak strukturované štětiny. Výborný je i vícesvazkový kartáček, který vyčistí místa nad i pod drátkem.

Péče o snímací rovnátka
Velkou výhodou je, že snímací rovnátka vyndáte a jednoduše si vyčistíte zuby pod nimi. Stejně tak je důležité se postarat o sundavací aparát. Při čištění nasazovacích rovnátek použijte kartáček a pořádně je pod tekoucí vodou umyjte. V žádném případě nepoužívejte zubní pastu, mohla by je poškrábat. Pokud chcete, lze je vyčistit v kombinaci s tekutým mýdlem. Jednou týdně je ponořte do vody se speciální čistící tabletou.

Speciální jídelníček
Pokud jste si vybrali fixní aparát, je nutné upravit jídelníček. Prvních pár dní tvrdší potraviny nerozkoušete. Určitě je lepší pro začátek vybrat měkčí kašovitou stravu. Vyhněte se těmto tvrdým a lepivým potravinám:

  • turecký med
  • bonbony
  • oříšky
  • topinky
  • karamelky
  • chipsy
  • popcorn
  • žvýkačka

Myslete na to, že jsou zámky na zubech jen nalepené. Vyhněte se tak velkým soustům a jednotlivé kousky pečlivě rozžvýkejte na stoličkách.

Potraviny jako jablko, mrkev si rozkrájejte na malé kousky. Nikdy se do potraviny nezakusujte, hrozí ulomení zámku a prodloužení léčby.

Vznik zubního kazu
Zuby s rovnátky jsou více náchylné na vznik zubního kazu a zánět dásní. Důvodem je zhoršený přístup k dentální hygieně. O to více důslední musíte být.

rovnatka5
Foto před s nově nasazenými fixními rovnátky. Foto po již po ortodontické léčbě. (foto: Brandeis Clinic by Radoslav Lacina)

 

Cena rovnátek

  • Fixní rovnátka: Cena začíná okolo 15 000 Kč
  • Neviditelná rovnátka: Cena je o dost vyšší a průměrně se pohybuje okolo 70 000 Kč

Více o ceně rovnátek najdete v našem přehledném ceníku >>

„Ceny jsou různé a mohou se zásadně lišit u různých anomálií chrupu. Stejně tak existuje více typů aparátů, které lze k léčbě využít. U dospělých pacientů je nejlépe využít fixního aparátu, kdy jsou jednotlivé součásti pevně připojeny k zubům. V některých případech menších anomálií lze využít snímacích aparátů typu různých fólií (Invisalign) nebo klasických snímacích aparátů využívaných především v dětském chrupu. Ceny fixních aparátů se také mohou značně lišit - nejlevnější jsou kovové zámky, dražší pak estetické plastové zámky a dále keramické nebo safírové zámky. Také existují aparáty, které se lepí na vnitřní stranu zubů „neviditelná“ rovnátka, jejichž cena je mnohonásobně vyšší. K upřesnění ceny je proto potřeba znát situaci v ústech a poté je možné vytvořit cenovou kalkulaci,“ upřesňuje MUDr. Adam Uhlíř.(3)

Která pojišťovna hradí rovnátka?

Pojišťovny hradí rovnátka většinou jen částečně a do 18 let. Dále se liší částka dle výběru typu rovnátek. Většinou pojišťovny hradí práci lékaře a vyšetření. U běžných ortodontických vad je finanční spoluúčast pacienta na úhradě materiálu.

Pokud je zvolena léčba pomocí fixního ortodontického aparátu, jsou z prostředků veřejného zdravotního pojištění smluvním partnerům hrazeny veškeré související výkony lékaře, a to bez omezení věkem pacienta, není ale hrazen materiál, neboli prefabrikované součástky ortodontických fixních aparátů (např. zámky, kroužky, intraorální oblouky). Pro úhradu použitého materiálu je tedy v rámci léčby fixním ortodontickým aparátem vždy nezbytná finanční spoluúčast pacienta na léčbě, která není nárokovatelná z veřejného zdravotního pojištění.(4)

Než si vyberete ortodontistu, ujistěte se, že má s vaší pojišťovnou uzavřenou smlouvu. Příspěvky se každým rokem velmi mění, proto je dobré sledovat konkrétně vaši pojišťovnu.

Tyto pojišťovny částečně hradí ortodontickou léčbu:

  • VZP
  • OZP
  • VOZP
  • ZPMV
  • ZPMA
  • ZPŠ
  • ČPZP
rovnatka6
Zuby byly předléčeny rovnátky, aby se dostaly do lepší pozice. Následně byla estetická stránka zubů upravena fazetami. (foto: PŠTROSSOVA Medical Centrum)

 

Rovnátka: Doplňky a ozdoby

Gumičky neboli elastické tahy
Jedná se o speciální doplňky fixních rovnátek. Jsou velmi důležité, protože si je pacient natahuje dle instrukcí, a tím řídí léčbu. Uzavírají se tím mezery, posun čelisti, atd.

Gumičky na rovnátka: barvy
Výběr barvy je velmi důležitý. Například černé gumičky vypadají, jako byste měli mezi zuby zbytky jídla. Skvělé je, že můžete mít každou gumičku jinak barevnou. Takže klidně si z nich můžete poskládat vlajku, barevnou variantu oblíbeného sportovního klubu a jiné možnosti.

Vzorník barev gumiček na rovnátka najdete na internetu, nebo vám jej ukáže váš ortodontista.

Safírové zámky
Běžné keramické zámky u fixních rovnátek je možné nahradit safírovými. Jde pak spíše o módní doplněk.

 


REFERENCE

1/ Lekari-online.cz. 2021. ORTODONCIE, Diskuze. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/ortodoncie/retencni-faze-rovnani-zubu-i185365 [19.9.2017]

2/ webmd.com. 2021 Caring for Teeht With Braces and Retainers. [online]. Dostupné na: https://www.webmd.com/oral-health/guide/care-of-braces-retainers [24.2.2021]

3/ Lekari-online.cz. 2021. Diskuze. Citace MUDr. Uhlíř. [online]. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/ortodoncie/cena-za-fixni-rovnatka-i66147 [9.8.2012]

4/ ozp.cz. 20210. Přispívá OZP na zubní rovnátka?. Dostupné na: https://www.ozp.cz/pro-klienty/caste-dotazy/stomatologie-prispiva-ozp-na-zubni-rovnatka [24.2021]

 

 

Aktualizováno: 8.3.2021

Rovnátka - Novinky

Související recenze a zkušenosti

Doktor ve Vašem okolí