Co šilhání způsobuje
Šilhání není jen kosmetická vada. Šilhání dítěti způsobuje dvojité vidění a mozek dítěte na to reaguje tak, že postupně potlačuje obraz z postiženého oka. Dochází tak k omezení vývoje ostrosti vidění a k zastavení rozvoje spolupráce obou očí dítěte.
Koho nejčastěji postihuje a proč
Šilhání postihuje asi 7% dětské populace (v ČR je jím postiženo asi 110 tisíc dětí ve věku do 15 let).
Příčiny vzniku šilhání mohou být různé. Šilhání může být způsobeno chybnou funkcí některého ze šesti svalů ovládající oko, velkým dioptrickým rozdílem mezi pravým a levým okem, tupozrakostí, poruchou mozkové funkce, šedým zákalem
i úrazem oka. Šilhání je dědičné - pokud je šilhání v rodinné anamnéze, je velká pravděpodobnost, že dítě bude šilhat také.
Dítě, které trpí šilháním, obzvlášť pokud přetrvává i po 6. měsíci, je třeba vždy vyšetřit dětským očním specialistou.
Možná kombinace
Pokud není šilhání léčeno, je zde velké riziko vzniku tupozrakosti a ztrátě prostorového vidění.
Léčba
Léčba je vždy individuální podle stavu a příčiny zrakové vady.
U dětí je léčba šilhání převážně konzervativní. Při ní jsou dítěti předepsány brýle se správnou dioptrickou korekcí. Doba nošení těchto brýlí závisí na stupni refrakční vady a může být i celoživotní. Dále dítě provádí tzv. ortoptická cvičení, jejichž cílem je posílit šilhající oko a naučit obě oči spolupracovat. V průběhu léčby chodí dítě každého půl roku na kontrolu k dětskému očnímu lékaři, který dle výsledků upravuje brýlovou korekci, způsob a délku ortoptických cvičení.
K operativnímu řešení je většinou přistupováno až v případě neúspěchu konzervativní léčby. Při operaci dochází k úpravě okohybných svalů tak, aby se postavení šilhajícího oka srovnalo.
Doporučení
Dětský zrak se vyvíjí do 7-8 let věku dítěte. Proto nejdůležitějším krokem v léčbě šilhání je jeho včasné odhalení a okamžité zahájení léčby. Dítě by mělo podstoupit orientační vyšetření zraku v rámci prohlídek u pediatra - v 1, 3 a 5 letech. V případě, kdy má jeden z rodičů vyšší dioptrickou vadu, trpí šilháním nebo má tupozrakost, je důležité zrak dítěte více sledovat. První screeningové vyšetření by v tomto případě mělo být provedeno již v 6 měsících a následně pravidelně kontrolovat každého půl roku.
Pokud má rodič podezření na jakoukoliv oční poruchu, neměl by nic odkládat a měl by raději nechat dítěti zrak zkontrolovat dětským očním lékařem.
Publikováno: 25.5.2015