Ke zmenšení karpálního tunelu dochází již při běžném ohnutí zápěstí. Příčinami zúžení se ale může být také úraz nebo otok. Vznikne tak tlak na středový nerv, a tím vzniká syndrom karpálního tunelu.
Jedna z nejčastějších příčin vzniku syndromu karpálního tunelu je pravidelný více či méně silový stereotypní pohyb zápěstí. Často je tento syndrom uznán jako nemoc z povolání.
Syndrom karpálního tunelu se projevuje bolestmi v dlani a prstech, tuhnutím, mravenčením, omezením hybnosti prstů apod. Tyto příznaky se prvotně projevují v noci, později se s nimi postižený setkává čím dál častěji i během dne. Stávají se intenzivnějšími a bolest se rozšiřuje až k lokti, omezuje se pohyb a dochází až k atrofii svalů.
Základem léčby karpálního tunelu je omezení nebo úplné snížení zátěže postižené ruky. Při opakovaném přetěžování zápěstí i přes příznaky syndromu karpálního tunelu je možné během několika měsíců až let poškodit nerv natrvalo. Je tedy důležité ruku používat co nejméně, znehybnit ji fixačním obvazem, případně přikládat studené obklady. Lze použít i léky na tlumení bolesti a zánětů. Jako poslední možnost léčby syndromu karpálního tunelu je operace, jež odstraní původce tlaku na nerv.
Aktualizováno: 8.8.2016