Zubní kaz

Jak spolu souvisí zubní plak a špatná zubní hygiena? Velmi úzce. Jsou to dvě nejčastější příčiny vzniku zubního kazu. Včasná prevence a správně zvolený typ ošetření jsou základem pro krásné a zdravé zuby. Jak včas rozpoznat, že se vám na zubu tvoří kaz a jak správně pečovat o dětský chrup?

Co je zubní kaz

Infekční onemocnění způsobené bakteriemi v zubním plaku. Ty rozkládají zbytky cukru z jídla na organické kyseliny, které jsou příčinou změknutí (odvápnění) a poškození zubní skloviny. Narušením tkáně vznikají otvory – kazy.

zubni kaz istock small
Jednotlivá stádia vzniku zubního kazu (foto: istockphoto.com)

 

Jaké jsou příčiny

  • sladké nápoje
  • lepivá jídla
  • sladké potraviny
  • velké množství zubního plaku
  • ovoce
  • špatná ústní hygiena
  • potraviny obsahující škrob(1)
  • nepravidelné návštěvy dentální hygieny

Hlavním nepřítelem je zubní plak. Právě v něm se ukrývají zbytky jídla, které jsou přímo rájem pro vznik bakterií. Vedlejším produktem těchto bakterií jsou kyseliny, které velmi rychle změkčují zubní sklovinu – demineralizují (odvápňují). Postupně se v zubu tvoří otvor, který bolí. V případě velkého narušení skloviny už nelze použít zubní výplň – plombu a zub je nutné vytrhnout a nahradit.

Demineralizace zubní skloviny

Demineralizace (odvápnění) zubní skloviny je důsledkem špatné ústní hygieny a nesprávné výživy. Proces odvápnění poznáte tak, že se vám na zubu začnou tvořit bílé skvrny.

Příčinou odvápnění může být:

  • cukr: slazené nápoje a potraviny
  • kyselina fosforečná: kolové a jiné sycené nápoje
  • ovocné kyseliny: ovoce s vyšším obsahem cukru

Jak zamezit demineralizaci? Vyhýbejte se čokoládě, sladkým žvýkačkám a bonbonům. Pozor byste si měli dát i na skryté cukry: nakládaná zelenina, kečup, uzeniny. Pokud byste si chtěli dopřát něco sladkého, ihned porci zapíjejte čistou vodou. Vyplatí se ústa i pořádně vypláchnout. Skvělým pomocníkem jsou žvýkačky bez cukru, které vás po jídle zbaví plaku tím, že zvýší tvorbu slin. Ty celou ústní dutinu čistí a udržují v ní správnou rovnováhu.

A nakonec nesmíme zapomenou na pravidelně čištění zubů vhodně vybranou pastou, která dodá sklovině dostatek potřebného fluoru. Se správným výběrem pasty vám pomůže dentální hygienistka.

kazy na prednich zubech
Pacient měl problémy se zubními kazy na předních zubech. Na první pohled to bylo velmi vidět. Kaz byl odstraněn a vyplněn fotokompozitem. Před ošetřením pacient podstoupil dentální hygienu. (foto: archiv Schill Dental Clinic Praha)

 

Vhodná prevence

  • pravidelná prohlídka u stomatologa: ideálně 1x za 6 měsíců
  • čištění zubů 2x denně do doby, než odstraníte veškerý plak
  • zdravější strava bez sladkých jídel a sycených nápojů
  • používání zubní pasty s fluoridem
  • 1–2x ročně návštěva dentální hygienistky
  • čištění všech částí zubů: mezizubní prostory (mezizubní kartáčky), plochy stoliček
  • pravidelná výměna zubního kartáčku

Jak vzniká zubní kaz

Zubní kaz postihuje až 80 % populace. Patří mezi nejrozšířenější lidské choroby.(2)

Ve zkratce by se dal celý proces shrnout takto:

nečištěné zuby -> vznik plaku -> množení bakterií -> demineralizace zubní skloviny -> počínající zubní kaz

Během stovky let se hledala příčina vzniku zubního kazu. Teorií bylo mnoho. Od roku 1898 víme, že na vině jsou bakterie Streptococcus mutans a Lactobacillus(3). Ty se běžně přichycují na zubech a vylučují organickou kyselinu.

Co je zubní plak

Lepkavá a bezbarvá hmota na vašich zubech, která je ideálním prostředím pro vznik bakterií. 

Jak poznat zubní kaz

V první fázi jde o křídově bílé tečky, v pokročilejším stádiu se jedná o černé „skvrny“ na zubech. Poznáte ho nejen na pohled, ale s největší pravděpodobností i po přejetí jazykem (ostré otvory, praskliny, dírky).

Kdy je nutné zpozornět a navštívit stomatologa? 

  • vyšší citlivost chrupu
  • trvalá bolest zubů
  • viditelné otvory
  • bolest v mezizubním prostoru
  • bolest zubu na dotek
  • prohlubně
  • černá tečka na zubu: může jít o pigmentovou skvrnu, kaz poznáte tak, že kolem černé tečky je křídově bílá barva (narušená sklovina)
  • nepravidelný tvar zubu

Jaké metody rozpoznávání kazu používají stomatologové?

  • pohmat zubní sondou: pomocí ostrého nástroje se zkouší pevnost skloviny
  • cariesdetector: obarvuje kazovou tkáň, je třeba kontrola ještě stomatologem
  • fluorescence: osvícení lampou, kazová tkáň má jinou barvu než zdravá
mezizubni kaz
Ošetření mezizubního kazu (foto: archiv MUDr. Martin Kittler)

 

Jednotlivá stádia zubního kazu

1.FÁZE Bílé skvrny Zpozorněte, když se na vašem chrupu začnou objevovat bílé skvrny. Přesně to značí, že vaší sklovině chybí vápník. Ideální místo pro hromadění plaku. V této fázi můžete ještě vznik zubního kazu zastavit. Poraďte se s odborníky, jakou pastu používat a která technika čištění bude nejlepší. S velkou pravděpodobností vám navrhne aplikaci fluoridového gelu, který sklovinu posílí.
2.FÁZE Kaz skloviny Zubní sklovina se vlivem bakterií rozpadá a vznikají drobné otvory. V této fázi je nutné navštívit stomatologa, který navrhne vhodné řešení. Nemusí jít nutně o plombu. Druhá fáze není bolestivá.
3.FÁZE Kaz v zubovině V případě, že nenavštívíte stomatologa včas, bakterie budou stále rozpouštět zubní sklovinu a proniknou až k zubovině (dentinu). V téhle fázi zubní kaz už velmi bolí a je nutný zásah stomatologa, vyvrtání kazu a výplně pomocí plomby (tzv. sanace zubu).
4.FÁZE Napadená zubní dřeň Napadení středu zubu. Uvnitř se nachází živé buňky (odontoblasty), ty mají za úkol produkovat zubovinu, která spojuje dřeň a sklovinu. V této fázi dochází k velké infekci a ničení nervů zubů. Lze hovořit o opravdu bolestivém stavu. Stomatolog musí ošetřit kořenové kanálky a v nejhorším případě zub umrtvit. 
5.FÁZE Absces Jestliže jste v této chvíli ještě nekontaktovali stomatologa, určitě zažíváte velké bolesti. Zubní kaz doputoval až ke špičce kořene a hrozí infekce i okolních kostí. Na řadu přichází dentální chirurgický zákrok, který vás zbaví problému a bolesti. Zub je ale nenávratně poškozený.
6.FÁZE Vytrhnutí zubu Bez předchozí péče o zub zcela jistě přijdete. Bude nutné ho vytrhnout.

Kde všude může kaz vzniknout

Kaz lze dělit podle rychlosti vzniku na akutní a chronický. Akutní nastupuje velmi rychle a je potřeba ho okamžitě léčit. Chronický zubní kaz má velmi pomalý průběh a k rozvoji dochází i několik let. Není nutné ho ihned odvrtávat. 

Rozdělení kazů podle místa vzniku:

  • Mezizubní kaz: Vzniká hromaděním zubního plaku ve velmi špatně přístupných místech. Mezizubní prostor nelze běžným kartáčkem vyčistit. Bez použití zubních kartáčků a nití se plaku v těchto místech nezbavíte.
  • Kaz na předním zubu: Důvodem je velké množství plaku a špatné čištění. Příčinou může být i odštípnutý kus skloviny při kousnutí do tvrdé potraviny.
  • Kaz pod plombou (recidivující kaz): Tvoří se pod plombami a korunkami. Důvodem je špatně ošetřené ložisko.
  • Kaz z boku zubu: Opět může jít o mechanicky poškozený zub (kousnutí do tvrdého jídla), případně špatnou hygienu. Pro ošetření se používá bílá plomba, aby nebyl zásah vidět.
  • Sekundární kaz: Tvoří se při špatné péči o korunky a zaplombované zuby. Vzniká v záhybech a rýhách.
  • Zubní kaz na stoličce: Dochází k němu po zachycení jídla v rýhách a štěrbinách zubu. Nejčastěji se s ním trápí děti, protože místa špatně čistí. Lékaři jej označují odborně za kaz korunkové části zubu.
  • Zubní kaz pod dásní (kaz v oblasti zubního krčku): Na tento typ kazu trpí hlavně ti, kteří mají problémy s ustupujícími dásněmi a jejich zánětem. Zubní plak se nahromadí na odkrytých krčcích a ničí sklovinu.

Rozsáhlý a neléčený zubní kaz vede k jedinému – k vytržení zubu. Navíc si můžete přivodit nemalé zdravotní potíže. Při infekci středu zubu hrozí zánět i okolních kostí, otok jazyka. Rozhodně situaci v žádném případě nepodceňujte a navštivte svého stomatologa.

Odstranění zubního kazu

V první řadě je nutné, aby stomatolog vyšetřením potvrdil diagnózu. Používá k tomu zrcátko a sondu. Před ošetřením se zcela běžné provádí rentgenový snímek, který oblast zubu zkontroluje. 

Někdy stomatolog pomocí speciální látky ověřuje, zda je zub ještě živý a nedošlo k poškození nervů. Látka se stříkne k poškozenému zubu. Když cítíte bolest, potvrdí se, že jsou kořeny stále v pořádku a je možné přistoupit k běžné plombě bez ošetření zubních kanálků.

Možnosti léčby

  1. Koncentrovaný fluorid: Pomáhá v první fázi vzniku, kdy není nutné vrtat.  Koncentrovaným fluoridem se sklovině dodají potřebné látky pro její zpevnění.
  2. Ozonoterapie: Přístroj změní kyslík v ozón, který se pomocí kanyly dopraví až k zubu. Pomocí speciálního nástroje se utěsní proti přístupu vzduchu a k zubu se dostane vysoce koncentrovaný ozon. Během 20 vteřin se na zubu odehrává remineralizace a zubní kaz se odstranění. Ošetření nijak nebolí a nemá žádné vedlejší účinky. Lékař volí tuto metodu v počáteční fázi vzniku kazu.
  3. Vrtání zubů: Odstranění zubního kazu odvrtáním a vyplněním plombou. Při výběru plomby se zohledňuje estetika, funkčnost a trvanlivost. Záleží i na ošetřovaném místě. V současné době se upouští od amalgámů (pevné, tmavé, kovový vzhled) a využívají se spíše skloionomerní cementy (protikazivé, bílé a estetické, antibakteriální) a kompozitní pryskyřice (bílá barva, nahrazují ztracenou sklovinu, nejsou vhodné pro pacienty se špatnou ústní hygienou).

„Nejstarším a v minulosti nejčastěji používaným výplňovým materiálem je amalgám, který má sice řadu pozitivních vlastností, jako je pevnost a dlouhá životnost, ale bohužel má i řadu negativních vlastností, navíc jeho tmavá barva nepůsobí esteticky, proto ho Schill Dental Clinic nepoužívá. Výrazně estetičtějším i funkčním řešením jsou fotokompozita. Pro jejich aplikaci není nutné odstranit tak velkou část zdravého zubu jako při využití amalgámu. Jsou nanášena v tenkých vrstvách, které se zpevní nejčastěji za působení UV lampy,“ vysvětluje MUDr. Alexander Schill.(4)

ošetření kazu bílou plombou
Zubní výplň pomocí amalgámu na levé fotce. Po odstranění nevhodné výplně byla použita tzv. bílá plomba (foto: Archiv Brandeis Clinic by Radoslav Lacina)

 

Co vše lze s napadeným zubem dělat:

  • sanace zubu: výplně
  • ošetření kořenového kanálku
  • korunka
  • extrakce – vytržení

Postup ošetření zubního kazu

  • 1. Kontrola stomatologem: zrcátko.
  • 2. Rentgenový snímek (celkový / pouze jeden zub).
  • 3. Návrh postupu sanace - vyplnění zubu, výběr plomby, cenová kalkulace.
  • 4. Lokální anestezie.
  • 5. Aplikace gumové blány (kofferdam) - chrání klienta před proudem vody z vrtání.
  • 6. Vložení tamponády, aby okolí zubu bylo maximálně suché.
  • 7. Samotné vrtání zubu a odstranění části s kazem pomocí vrtačky.
  • 8. Kontrola pomocí karies detektoru - látka, která obarví pouze kazovou tkáň.
  • 9. Vyplnění zubů předem zvoleným typem plomby.
  • 10. Modelace výplně a urychlení vytvrzení plomby pomocí UV lampy.
  • 11. Kontrola skusu speciálním papírkem.
  • 12. Leštění plomby, aby nebyla drsná.

Po domluvě se stomatologem je nutné nějaký čas nepít a nejíst, záleží na typu zvolené plomby. Obvykle jde o časový horizont 2 hodin.

Bolest zubu po vrtání se může dostavit. Nejedná se o špatně provedenou práci, ale spíše o bolest z vpichu jehly z anestezie, případně o citlivé a podrážděné dásně. Do dvou dnů by tyto bolesti měly ustoupit a zabírají na ně běžná analgetika.

Zubní kaz u dětí

Podle studií zaměřených na dětskou populaci, až polovina pětiletých a dvě třetiny dvanáctiletých českých dětí už mají zkušenosti se zubním kazem. Důvod je jasný. Ze všech nápojů vypitých ve škole bylo 79 % slazených.(3)

Nejrizikovější pro vznik zubního kazu u dětí je konzumace cukru a špatně zavedené návyky zubní hygieny. Nepodceňujte výběr pasty s fluorem a pravidelnou návštěvu dentální hygienistky, která zajistí fluoridaci pomocí profesionálních přípravků. 

Kazy mléčných zubů

Správně pečovat o chrup je nutné už od prvních dětských zoubků. Zubní kaz na mléčném zubu přináší řadu rizik. Někteří stomatologové jej opravovat nechtějí. Jde o velmi náročnou práci, kdy děti skutečně nezvládají spolupracovat. V některých případech padne rozhodnutí, zkažené mléčné zuby vytrhat v celkové anestezii.

Pokud si říkáte, že vyrostou nové zuby, pak máte pravdu, ale měli byste vědět, že předčasné vytržení mléčného zubu může vést k nesprávnému prořezávání zubů stálých. Mezera po mléčném zubu velmi rychle zarůstá a než naroste nový, zůstane pro prořezání méně místa a zub naroste křivě. Případně mu bude potřeba s prořezáváním pomoci. V této fázi je vyhledání ortodontisty nezbytné a poměrně nákladné.

Léčba zubního kazu u dvouletého dítěte

„Záleží na rozsahu kazu. Pokud je kaz malý, stačí ho v mnoha případech pouze ručně vyčistit, poté aplikovat ozon a následně skloionomerní cement,“ vysvětluje stomatolog MUDr. Martin Kittler(5).

Vhodná prevence

  • pravidelná návštěva stomatologa už od 1 roku dítěte
  • 1x za rok návštěva u dentální hygienistky
  • osvojení správných dentálních návyků
  • dostatečný pitný režim čisté a neslazené vody
  • správná životospráva

 

REFERENCE:

1/ Nechcikazy.cz. ZUBNÍ KAZ - ODBORNÝ ČLÁNEK. 2020. [Online]. Dostupné na: https://www.nechcikazy.cz/zubni-kaz-odborny-clanek, [6.7.2012]

2/ Plus.rozhlas.cz. ZKAŽENÉ ZUBY LOVCŮ A SBĚRAČŮ. 2020. [Online]. Dostupné na: https://plus.rozhlas.cz/zkazene-zuby-lovcu-a-sberacu-6606926 [8.1.2014]

3/ Pharmanews.cz. CO PLATÍ NA ZUBNÍ KAZY DĚTÍ.2020. [Online]. Dostupné na: http://www.pharmanews.cz/clanek/co-plati-na-zubni-kazy-deti/ 

4/ Lekari-Online.cz.MUDr. Alexander Shill, Schill Dental Clinic. ZUBNÍ VÝPLNĚ NEBOLI PLOMBY - NA MATERIÁLU ZÁLEŽÍ. 2020. [Online]. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/novinky/zubni-vyplne-neboli-plomby-na-materialu-zalezi [11.12.2018]

5/ Lekari-Online.cz. MUDr. Martin Kittler. Diskuze. Zubní kaz u malých dětí. [Online]. Dostupné na: https://www.lekari-online.cz/stomatologie/diskuze/zubni-vyplne/zubni-kaz-u-malych-deti-i40133 [9.3.2009]

 

Aktualizováno: 8.3.2021